Nagroda Sacharowa 2011 – na rzecz wolności myśli


5 aktywistów reprezentujących „Arabską Wiosnę”: Mohamed Bouazizi (Tunezja), Asmaa Mahfouz (Egipt), Ahmed al-Zubair Ahmed al-Sanusi (Libia) oraz Razan Zeitouneh i Ali Farzat (oboje z Syrii) oraz Dzmitry Bandarenka (Białoruś) i Pokojowa Społeczność San José de Apartadó (Kolumbia) to ostateczni kandydaci do tegorocznej Nagrody Sacharowa, wybrani dzisiaj w tajnym głosowaniu przez członków komisji spraw zagranicznych i komisji rozwoju PE.
Klub PO-PSL poparł zbiorową kandydaturę „Arabskiej Wiosny”, która otrzymała 59 z 72 głosów. Pozostali dwa kandydaci dostali odpowiednio 5 i 4 głosy.

„W tym roku Klub PO-PSL popierał wspólną kandydaturę Arabskiej Wiosny – pięciu kandydatów reprezentujących zmiany, które zachodzą w południowym sąsiedztwie Unii, w Tunezji, Libii, Egipcie i Syrii. To ważny polityczny sygnał ze strony Parlamentu Europejskiego, że wspiera społeczeństwa tych państw i osoby, które swoje życie ryzykują w walce o demokratyczne zmiany we własnych ojczyznach” powiedział Jacek Saryusz-Wolski, szef Klubu PO-PSL w PE. „Ta nagroda to uznanie dla zmian ku lepszemu w Południowym Sąsiedztwie Unii”.

Poseł do Parlamentu Europejskiego Andrzej Grzyb zapytany o kandydatów do Nagrody Sacharowa 2011 powiedział: „Budzili sumienia świata pokazując
łamanie praw człowieka i brak demokracji w swoich krajach. Ryzykowali życiem przeciwstawiając się totalitarnym rządom.Wielu kandydatów zasługuje na uhonorowanie Nagrodą Saharowa, ale wydarzenia „Arabskiej Wiosny” oraz bohaterowie tej wiosny zasługują na szczególne wyróżnienie „.

Ostatecznego laureata tegorocznej Nagrody Sacharowa wybierze w przyszły czwartek Konferencja Przewodniczących PE. Sama nagroda zostanie wręczona zwycięzcy na grudniowej sesji plenarnej w Strasburgu.

Parlament Europejski przyznaje Nagrodę Sacharowa od 1988 roku, aby uhonorować jednostki oraz organizacje, których osiągnięcia w walce o obronę
praw człowieka i wolności, w walce przeciwko nietolerancji i prześladowaniom, mają niepodważalne znaczenie. W przeszłości nagrodę te otrzymali między innymi Nelson Mandela, Aleksander Milinkiewicz, Kofi Annan, MEMORIAŁ i Guillermo FariĂąas.

Klub PO-PSL w dzisiejszym głosowaniu reprezentowany był przez eurodeputowanych Andrzeja Grzyba (PSL), Filipa Kaczmarka (PO), Krzysztofa
Liska (PO), Jacka Protasiewicza (PO) i Różę Thun (PO).