Na kolejnych etapach prac można spodziewać się zmian w dokumentach przyjętych przez Parlament Europejski 17 stycznia br. Tak może być np. w przypadku podwyższenia celu dla udziału energii z OZE z 27 proc. do 35 proc. w 2030 r. – mówi WNP.pl Andrzej Grzyb, europoseł Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL).
- Parlament Europejski 17 stycznia br. głosował nad trzema propozycjami wchodzącymi w skład pakietu „Czysta energia”.
- Były to dyrektywa o odnawialnych źródłach energii, o zarządzaniu unią energetyczną oraz o efektywności energetycznej.
- Z punktu widzenia Polski w głosowaniu udało się uzyskać kilka korzystnych rzeczy, ale są też zapisy dla nas niezbyt korzystne – mówi Andrzej Grzyb, europoseł Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL).
Posłowie głosowali nad blisko 600 poprawkami wniesionymi do projektu przedstawionego przez Komisję Europejską.
OZE rośnie
Do najważniejszych decyzji Parlamentu Europejskiego z pewnością należy podniesienie poziomu udziału energii z OZE z 27 do 35 proc. w roku 2030.
– To wzrost aż o 7 proc. wobec decyzji Rady Europejskiej z października 2014 r. Trzeba podkreślić, że cel 35 proc. odnosi się do całej UE, a w poprawkach przegłosowanych przez Parlament nie ma zapisu mówiącego, że są to cele wiążące dla krajów członkowskich. Taki obowiązek na poszczególne państwa może jednak nałożyć KE, ponieważ takie uprawnienie przyznano jej w przegłosowanych poprawkach dot. zarządzania unią energetyczną – tłumaczy Andrzej Grzyb.W biopaliwach prawie bez zmian
Inna ważna kwestia dla Polski to udział biopaliw w paliwach transportowych. Ustalono, że w 2030 r. każde państwo członkowskie będzie musiało mieć w paliwach transportowych 12-proc. udział paliw pochodzących ze źródeł odnawialnych.
Udział biopaliw pierwszej generacji, czyli pochodzących z surowców rolniczych, w roku 2030 ma być na takim samym poziomie, jaki był w roku 2017, ale nie większym niż 7 pr
Artykuł Decyzja europarlamentu ws. biopaliw i wzrostu celu OZE zostanie zmieniona? pochodzi z serwisu Andrzej Grzyb.