Sytuacja w Unii Europejskiej oraz możliwe sposoby odpowiedzi na bezprecedensowe wspólne wyzwania były w środę po południu przedmiotem dyskusji między liderami grup politycznych Parlamentu, prezydentem Republiki Francuskiej François Hollandem i kanclerzem Republiki Federalnej Niemiec Angel ą Merkel.
Sytuacja w Unii Europejskiej oraz możliwe sposoby odpowiedzi na bezprecedensowe wspólne wyzwania były w środę po południu przedmiotem dyskusji między liderami grup politycznych Parlamentu, prezydentem Republiki Francuskiej François Hollandem i kanclerzem Republiki Federalnej Niemiec Angelą Merkel.
Przewodniczący Martin Schulz, witając Angelę Merkel i François Hollande’a, nazwał ich wizytę w Parlamencie Europejskim „symbolem francusko-niemieckiego pojednania i jedności europejskiej”. Przypomniał wizytę ich poprzedników François Mitterranda i Helmuta Kohla w 1989 roku.
„Gdy współpraca francusko-niemiecka nie działa, Europa cierpi. Gdy w obliczu kryzysu Niemcy i Francja osiągają dobry kompromis, jest to korzystne dla wszystkich partnerów, dla całej UE „, powiedział.
Prezydent Republiki Francuskiej François Hollande przestrzegał przed pokusą „schowania się do narodowej skorupy”, bo taka postawa skazuje Europę na „bezsilność”. Opowiedział się za „Europą ofensywną” i potwierdzeniem „najprostszych i jasnych zasad solidarności, odpowiedzialności i stanowczości”. Stanowczości w obliczu „brutalnego pogwałcenia prawa międzynarodowego” na Ukrainie. Odpowiedzialności wobec terroryzmu”, który zagraża „duchowi naszego kontynentu”. Solidarności w stosunku do uchodźców.
„Jestem przekonany, że jeśli w obliczu tych wyzwań nie pójdziemy w stronę pogłębienia integracji, staniemy w miejscu lub zaczniemy się cofać” – powiedział Hollande. Zaproponował konsolidację strefy euro poprzez koordynację działań publicznych, wspieranie konwergencji i harmonizacji podatkowej, inwestycje, politykę podatkową i społeczną”. Dodał, że podjęcie „instytucjonalnych decyzji będzie konieczne”.
Kanclerz Republiki Federalnej Niemiec Angela Merkel powiedziała, że „ogromna liczba uchodźców jest wyzwaniem o historycznych proporcjach”. Oraz, że „zadaniem Europy i całego świata jest zapewnić tym ludziom godne życie w ich ojczyznach”.
„Musimy oprzeć się pokusie powrotu działań wyłącznie na poziomie krajowym. Teraz trzeba więcej Europy! Niemcy i Francja są do tego gotowe” – oznajmiła Merkel dodając, że „jedynie poprzez wspólne działanie Europie uda się w osłabić przyczyny, dla których ludzie uciekają bądź są wypędzani”.
„Będziemy w stanie obronić nasze granice zewnętrzne jedynie, jeśli będziemy skutecznie działać na rzecz rozwiązania kryzysów w naszym sąsiedztwie” – powiedziała Merkel. „Turcja odgrywa kluczową rolę”- dodała. Przyznała też, że obecna formuła konwencji z Dublina w okazała się w praktyce przestarzała”.
Nagranie video z debaty dotępne: tutaj
Artykuł Debata z prezydentem Francji François Hollandem i kanclerz Niemiec Angelą Merkel pochodzi z serwisu Andrzej Grzyb.