W tym tygodniu szefowie państw UE spotkali się z premierem Turcji, by porozumieć się w sprawie przeciwdziałania kryzysowi migracyjnemu. Wyniki spotkania będą przedmiotem debaty w Parlamencie Europejskim w środkowy poranek. Posłowie będą dyskutować również o zbliżającym się posiedzeniu Rady Europejskiej. Podczas pierwszych dwóch miesięcy 2016 roku do Europy drogą morską przybyło 132 tys. osób. Plan przewiduje m.in., że za jednego odesłanego imigranta syryjskiego z Grecji do Turcji, Unia Europejska przyjmie jednego Syryjczyka z tureckich obozów dla uchodźców.
Turcja i kryzys migracyjny
Turcja odgrywa kluczową rolę w rozwiązaniu kryzysu migracyjnego. Turcja nie tylko przyjęła blisko 3 mln uchodźców, jest także ważnym punktem na szlaku migracyjnym do Europy.
Wśród propozycji dyskutowanych w tym tygodniu w Brukseli znalazły się m.in. liberalizacja ruchu wizowego Turcji z UE, przyspieszenie negocjacji członkowskich Turcji oraz dodatkowe 3 mld € na pomoc uchodźcom (poza już uzgodnionymi 3 mld €). Ostateczna decyzja w sprawie porozumienia zostanie podjęta przez przywódców UE na szczycie 17-18 marca.
Rola Parlamentu Europejskiego
Posłowie będą dyskutować o porozumieniu z Turcją na debacie, która rozpocznie się w środę, 9 marca, o godz. 9.00. W debacie wezmą udział Jeanine Hennis-Plasschaert w imieniu holenderskiej prezydencji w Radzie UE oraz wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis. Podczas debaty głos zabierze poseł do PE Andrzej Grzyb, Koordynator Grupy EPL w Podkomisji Praw Człowieka (DROI). Posłowie przekażą również swoje oczekiwania dotyczące zbliżającego się wiosennego spotkania Rady Europejskiej, które odbyć się ma 17 i 18 marca.
Debata plenarna na żywo w środę, 9 marca, od 9.00
http://www.europarl.europa.eu/plenary/pl/home.html
Artykuł Debata poselska na temat wyników szczytu UE-Turcja pochodzi z serwisu Andrzej Grzyb.