75 lat temu, rozpoczęto tworzenie Polskiego Państwa Podziemnego. 27 września 1939 r. powstała Służba Zwycięstwu Polski, która stała się zalążkiem Polskiego Państwa Podziemnego i jego zbrojnego ramienia – Armii Krajowej. Wypełniało ono wszystkie funkcje państwa: władczą, organizatorską, wojskową i opiekuńczą. Kierowane było z wolnych krajów sojuszniczych przez w pełni legalne władze naczelne RP: prezydenta, rząd i Naczelnego Wodza oraz ich krajowe przedstawicielstwa.

W tym roku Instytut Pamięci Narodowej wspólnie ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej wystosował apel o uczczenie dzieła naszych rodaków w czasie II wojny światowej podczas lokalnych obchodów rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego pod hasłem „My z niego wszyscy…”

Poseł Andrzej Grzyb przyłączając się do apelu, w liście do organizatorów uroczystości pisze: „Pamięć o tym wydarzeniu nieustająco pobudza do refleksji i zadumy nad losami walczących i zastanowienia się nad tym, co najbardziej wartościowe. Odwaga naszych rodaków winna uczyć nas jak bezcenna jest niepodległość Polski. Świętując 75. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego winniśmy złożyć hołd i uszanowanie jego twórcom i działaczom, za to, że stali się bohaterami polskiej sprawy, wierni i nieugięci do końca. Niech pamięć o tamtych wydarzeniach towarzyszy nam jako symbol patriotyzmu, głębokiej wiary i nadziei”.

W Poznaniu uroczystości upamiętniające odbyły się 26 września. Rozpoczęła je Msza Święta w Kościele oo. Dominikanów. Główne uroczystości odbyły się przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. W imieniu Posła do PE Andrzeja Grzyba oraz Posła na Sejm Stanisława Kalemby kwiaty pod pomnikiem złożył Asystent Maksymilian Ptak.

Polecamy portal edukacyjny Instytutu Pamięci Narodowej: http://pamiec.pl/

Tekst, zdjęcie: Kinga Kołodziejczak