Zobacz również: Afrykański pomór świń – informacje dla hodowców

Obradom Rady, odbywającym się po raz pierwszy w tym roku, przewodniczyła Grecja. Podczas dwugodzinnej debaty na temat obecnej sytuacji na rynku mleka oraz przewidywanych działań po zniesieniu kwot mlecznych, wielu ministrów rolnictwa zgłosiło potrzebę zredukowania kar dla rolników za przekroczenie kwot mlecznych w 2013 r. – jako wyraz przygotowywania się producentów mleka do nowych wyzwań po zniesieniu kwotowania mleka. Korzystne warunki cenowe, rosnący popyt na rynku globalnym na artykuły mleczarskie oraz procesy restrukturyzacji sektora spowodowały zwiększenie produkcji mleka w UE i przekroczenie w wielu krajach UE istniejących kwot dostaw mleka na rynek. Liczni ministrowie rolnictwa wnioskowali do Komisji Europejskiej o korektę współczynnika tłuszczowego, tak by nie nakładać na rolników dotkliwych kar za przekroczenie kwot. W odpowiedzi komisarz Dacian Ciolos podkreślił potrzebę stosowania przyjętych zasad do końca okresu (marzec 2015 r.), w tym sankcji za przekroczenie kwot i zaproponował przeniesienie dalszej dyskusji na ten temat na SCA (Specjalny Komitet Rolny) Ministrowie.

Ministrowie wyrazili również obawy co do sytuacji na rynku mleka po zniesieniu kwot mlecznych, dostrzegając brak wystarczających instrumentów do przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym na tym rynku. W opinii Polski siatka bezpieczeństwa w postaci interwencji publicznej dla masła i odtłuszczonego mleka w proszku bez urealnienia cen interwencyjnych oraz z nieobowiązkowymi dopłatami do przechowywania przetworów mlecznych jest niewystarczająca – powiedział Kalemba. Polska będzie popierać działania w celu utrzymania produkcji mleka na obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania po wygaśnięciu kwot mlecznych. Wielu ministrów również prezentowało podobny pogląd.

W zakresie punktu włączonego do porządku posiedzenia przez Litwę i Polskę, dotyczącego ASF, w dyskusji udział wzięło dwóch komisarzy: ds. rolnych Dacian Ciolos oraz ds. zdrowia Tonio Borg.

Minister Kalemba poinformował o działaniach prewencyjnych podjętych przez polskie służby weterynaryjne od lutego 2011 r. oraz o wykryciu pierwszego przypadku wirusa tej choroby u dzika znalezionego na terenie Polski, w bliskiej odległości od granicy z Białorusią. Minister Kalemba zaapelował do KE o skuteczne działania w celu zniesienia barier w handlu wieprzowiną do Federacji Rosyjskiej i innych państw spoza UE oraz o wspieranie działań mających na celu ochronę przed rozprzestrzenianiem się ASF. Podkreślił, że rola KE musi być wzmocniona, gdyż straty ekonomiczne będą rosły.

Ta wiadomość polskiego ministra wywołała zaniepokojenie po stronie komisarzy jak i ministrów uczestniczących w posiedzeniu. W swoich wystąpieniach podkreślali oni konieczność solidarnych działań zarówno w zakresie zwalczania choroby jak i likwidacji skutków ekonomicznych wystąpienia ASF. Większość ministrów apelowało do KE o negocjowanie z Rosją regionalnego podejścia do zakazu eksportu wieprzowiny i produktów wieprzowych . Wyrażali pogląd, że restrykcje handlowe to nadmierna reakcja ze strony Rosji i apelowali do KE by jak najszybciej zapewniła możliwość eksportu z UE ( z wyłączeniem regionów z zarejestrowanymi przypadkami ASF).

Komisarz Borg zapewnił o intensywnych działaniach podejmowanych z Federacją Rosyjską (FR) w celu odblokowania zakazu importu z UE. Zaapelował równocześnie o nie podejmowanie bilateralnych działań. Najbliższe spotkanie pomiędzy KE i FR jest ustalone na 21 lutego br. Na razie jednak odnotował małe kroki, bez przełomu w tym zakresie. Komisarz Ciolos podkreślił, że decyzja Rosji z 27 stycznia o nieuznawaniu świadectw przyniosła już negatywne skutki w postaci spadku cen wieprzowiny w UE i dotyka to wielu podmiotów gospodarczych. Zapewnił jednocześnie, że KE ma stosowne przepisy by udzielić pomocy z tytułu poważnego kryzysu rynkowego oraz utrudnień w obrocie produktami rolnymi.

Źródło: http://www.minrol.gov.pl