Pieniądze na rolnictwo. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stanisław Kalemba podczas konferencji po zakończonym szczycie UE w Brukseli: dostaliśmy 10 proc. więcej

(Kliknij zdjęcie)

Dla całej Unii Europejskiej na politykę rolną jest mniej o 10 proc., dla nas więcej o 10 proc. – nie ukrywał zadowolenia na konferencji po zakończeniu szczytu minister rolnictwa Stanisław Kalemba.

Kalemba przekazał, że część środków z funduszu spójności zostanie przekazanych na obszary wiejskie. Będziemy się zbliżali do średniej unijnej w dopłatach do rolnictwa – podkreślał w Brukseli szef rolnictwa.

Minister Stanisław Kalemba w Brukseli: Nowa propozycja budżetu UE zawiera dobre propozycje dla Polski, jeśli chodzi o dopłaty bezpośrednie dla rolników

(Kliknij zdjęcie)

Nowa propozycja budżetu UE zawiera dobre propozycje dla Polski, jeśli chodzi o dopłaty bezpośrednie dla rolników; nasz kraj traci natomiast w części dotyczącej rozwoju obszarów wiejskich – poinformował w piątek w Brukseli minister rolnictwa Stanisław Kalemba. Możliwe są jednak jeszcze przesunięcia środków w tych obszarach.

– Na ten moment mamy dobre propozycje, jeśli chodzi o pierwszy filar – płatności bezpośrednie (…), drugi filar (czyli rozwój obszarów wiejskich – red.) traci – powiedział Kalemba dziennikarzom. – Budżet będzie o dziesiątki miliardów mniejszy, w porównaniu do obecnej perspektywy. (…) Wiadomo, że wszystkim trochę ubywa – dodał.

Więcej na: www.tvn24.pl/Pieniądze na rolnictwo

Po szczycie budżetowym w Brukseli

Polska jest wielkim zwycięzcą tego szczytu i polscy rolnicy też na nim wygrali – powiedział minister Stanisław Kalemba, który spotkał się dziś z dziennikarzami, aby bezpośrednio po zakończeniu szczytu budżetowego w Brukseli, przedstawić propozycje dla Polski w zakresie rolnictwa.

Środki na Wspólną Politykę Rolną w Unii Europejskiej dla wszystkich państw spadły o 10 %, a dla Polski udało się utworzyć mechanizmy, aby budżet ten mógł wzrosnąć o 10 % – powiedział minister Stanisław Kalemba.

Według przyjętych propozycji mogą nastąpić przeniesienia do 25 % z II filaru na I filar Wspólnej Polityki Rolnej. Dzięki temu płatności bezpośrednie dla polskich rolników zostały obronione i w kolejnych latach powinny osiągnąć poziom średniej unijnej, co było naszym celem w toczących się negocjacjach.

Przesunięte środki będą mogły być uzupełnione z budżetu krajowego, a część zadań dotychczas realizowanych z tego filara będzie sfinansowana środkami z funduszy spójności.

Spójność dotyczy całego obszaru Polski. Mamy strategię rozwoju obszarów wiejskich i założenia do umowy partnerskiej z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego w sprawie wykorzystania części funduszy spójności na terenach wiejskich m.in. w zakresie budowy dróg lokalnych czy szerokopasmowego Internetu. – zwrócił uwagę minister Stanisław Kalemba. Dodał także, że zawarty został zapis, aby tam, gdzie samorządy nie mogą odpisać sobie podatku VAT, mógłby on być wliczony do kosztów kwalifikowanych. W ten sposób szacujemy, że inwestycje te mogą zostać zwiększone o około 7 mld euro – podkreślił minister.

Szef resortu rolnictwa zwrócił również uwagę, że konieczna jest solidna praca aby jak najlepiej wykorzystać wszystkie unijne środki, których dla Polski jest więcej niż w poprzednich latach.

Warto inwestować w rolnictwo, gdyż jest ono naszą szansą na dalszy, dynamiczny rozwój, bowiem już teraz sprzedajemy ¼ naszej produkcji rolnej zagranicę, a osiągane dodatnie saldo tej wymiany wynosi ponad 3,5 mld euro. To sektor, która osiąga wyniki, dzięki którym uzyskujemy nadwyżki przy jednoczesnym utrzymaniu setek tysięcy miejsc pracy w kraju – podkreślił minister Stanisław Kalemba.

Polecamy również: www.minrol.gov.pl – Po szczycie budżetowym w Brukseli