Tegoroczne, polskie wystąpienie obejmuje ponad 120 firm z dziewięciu regionów Polski w tym z Wielkopolski. Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego zorganizował stoisko regionalne Wielkopolski w ramach polskiego stoiska narodowego, na którym prezentowane są regionalne produkty wysokiej jakości. Wśród wystawców reprezentujących nasz region, większość jest zrzeszona w Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska:

1/ P.H.P. „Tradycyjne Jadło” – firma ze Środy Wielkopolskiej z masarnią w Pomarzanowicach, wytwarzająca wędliny w sposób tradycyjny z wielkopolskich surowców, w tym posiadająca wiele produktów zarejestrowanych na Liście produktów Tradycyjnych (szynki, kiełbasy, salcesony).

2/ Wytwórnia Lodów MIŚ, P.H.U. Ewa Pomes – Lody z Wytwórni produkowane są na bazie produktów regionalnych i ekologicznych. Lody wytwarzane są metodą rzemieślniczą na tradycyjnych frezerach bez dodatkowego napowietrzenia. W swojej ofercie wytwórnia ma do zaoferowania 47 smaków lodów.

3/ CAMELEON – jest małą firmą z Wielkopolski zajmującą się tłoczeniem olei na zimno z najwyższej jakości nasion uprawianych przez wielkopolskich rolników (len, rzepak, lnianka). Nasiona posiadają badania i certyfikaty w tym Bio.

4/ Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Kole – Kolska Spółdzielnia to jedna z najnowocześniejszych spółdzielni mleczarskich w Polsce. To producent całej gamy znanych na rynku produktów mlecznych. Zakład słynie z doskonałej jakości mleka, maślanek, serka kremowego Koluś, oraz najbardziej znanego na rynku serka wiejskiego typu Cottage Cheese.

 

5/ Obiekt Rolny Linie – Marek Grądzki – W gospodarstwie produkowane są sery kozie na bazie mleka niepasteryzowanego pochodzącego od kóz żywionych w okresie pastwiskowym wyłącznie zielonką z własnych ekologicznych łąk. Sery powstają w wyniku szczepienia szlachetnymi kulturami bakterii, a następnie mleko jest ścinane oryginalną podpuszczką roślinną lub zwierzęcą.

6/ Gospodarstwo agroturystyczne „Sycyn pod Lipą” – słynie ze swego naturalnego chleba sycyńskiego serwowanego gościom, powstającego w tradycyjnym piecu chlebowym. Wypiekany jest on na naturalnym zakwasie a pieczywo żytnie nie zawiera drożdży.

7/ Średzka Spółdzielnia Mleczarska Jana – jest zakładem bardzo nowoczesnym, systematycznie zwiększa produkcję, inwestuje w rozbudowę zakładu, wdrażając najnowsze rozwiązania techniczne dostępne dla branży mleczarskiej. Gama produktów to przede wszystkim wyroby świeże do których należą: mleka, śmietany, napoje mleczne, jogurt, twarogi i twarożki oraz masła.

Podczas pobytu na Targach stoisko wielkopolskie odwiedził Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Jarosław Rzepa, Wicemarszałek Województwa Lubuskiego Stanisław Tomczyszyn, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Stanisław Sorys, a także Pani Wiceminister Regionu Hesja – Beatrix Tappeser.

W trakcie targów na specjalne zaproszenie koordynatora polityki rolnej Hesji Joachima Diesnera odwiedziłem stoisko Regionu Hesji. Hesja jest Regionem Partnerskim Województwa Wielkopolskiego.

Targi Grüne Woche potrwają do 25 stycznia 2015 r.

Źródło: http://www.krzysztofgrabowski.eu