Medale na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy

5 kopii Medalu Pokojowej Nagrody Nobla będzie można wylicytować w czasie niedzielnego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Replikę orderu, który otrzymała Unia Europejska, przekazał sztabom w Ostrzeszowie, Kaliszu, Obornikach, Kobylej Górze i Zielonej Górze  Andrzej Grzyb, poseł do Parlamentu Europejskiego.

Na aukcje Poseł do PE  Andrzej Grzyb przekazał kopię Medalu Norweskiego Komitetu Noblowskiego. Oryginał, w grudniu tego roku, wręczono szefowi Rady Europejskiej Hermanowi Van Rompuyowi, przewodniczącemu Komisji Europejskiej Jose Manuelowi Barroso i szefowi Parlamentu Europejskiego Martinowi Schulzowi, którzy w imieniu mieszkańców Unii Europejskiej odbierali Pokojową Nagrodę Nobla przyznaną Wspólnocie.

– Ponieważ Pokojowa Nagroda Nobla w 2012 roku przypadła Unii Europejskiej, czyli każdemu jej mieszkańcowi, każdemu z nas, kopia medalu jest nie tylko pamiątką tego ważnego wydarzenia, ale i nie lada gratką dla kolekcjonerów- mówi Andrzej Grzyb– każdy medal, wręczany laureatowi, jest jedyny, niepowtarzalny i charakteryzuje osobę lub instytucję, która została wyróżniona przez Norweski Komitet Noblowski.  Medal będzie licytowany w niedzielę. – Mam nadzieje, że ten skromny podarunek wspomoże tę niezwykłą akcję, że kupujący będzie mógł cieszyć się z posiadania pamiątkowego orderu, a my wszyscy z faktu, że pomogliśmy tym, którzy tego najbardziej potrzebują- dodaje poseł. Cena wywoławcza w czasie kaliskiego finału to 50 złotych.