Masz dar uzdrawiania

Na ulicach Poznania pojawili się dziś uczniowie X LO w specjalnych koszulkach z napisem „Drugie życie”, rozdawali przechodniom oświadczenia woli, czyli zgodę na przeszczep narządów po śmierci. Był to jeden z elementów IV edycji kampanii społecznej propagującej transplantacje. Głównym punktem inaugurującym kampanię było spotkanie w Sali Herbowej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu. Do urzędu gości zaprosił Przemysław Pacia, wicewojewoda wielkopolski. I nic dziwnego, ponieważ często angażuje się w akcje społeczne, a kampanię „Drugie życie” objął swoim patronatem.

– Bardzo podoba mi się hasło Masz dar uzdrawiania, bo każdy może pomóc. Cieszę się, że jest z nami tylu młodych ludzi, którzy są bardzo aktywni i mają wiele pomysłów na to, jak propagować tę ważną społecznie akcję. Wart podkreślenia jest fakt, że to już czwarta edycja i coraz więcej szkół jest w nią zaangażowanych – powiedział m. in. wicewojewoda, który oświadczenie woli zawsze nosi przy sobie.

O swojej pracy mówili koordynator programu „Partnerstwo dla transplantacji” doktor Maciej Głyda oraz profesor Marek Jemielity ceniony kardiochirurg. Medycy zwrócili uwagę, że szpitale dysponują wybitnymi fachowcami, podsiadają doskonały sprzęt medyczny, mają długie kolejki osób oczekujących na przeszczepy ale wciąż brakuje dawców. Podkreślili, że taka akcja uświadamiająca społeczeństwo jest bardzo potrzebna.

Projekt skierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Młodzież będzie promować działania na rzecz zwiększenia wiedzy o transplantologii oraz zachęcać do wypełniania oświadczenia woli. W Wielkopolsce do programu przystąpi 30 szkół.

Organizatorem akcji jest firma Fresenius Medical Care Polska i Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych, patronat medialny sprawuje Radio Merkury, Głos Wielkopolski i TVP Poznań. Akcja zakończy się w czerwcu, wtedy też poznamy najlepsze szkoły.

 

GALERIA FOTOGRAFII: