{AG}TRANSPLANTOLOGIA{/AG}

Celem projektu jest propagowanie wśród młodzieży idei transplantacji, jako nowoczesnej metody leczenia. W spotkaniu z młodzieżą obok wicewojewody wzięli udział specjaliści, organizatorzy kampanii oraz osoby po przeszczepie. O swoich przeżyciach opowiadali Roman Błażejczak, który z przeszczepionym sercem żyje 23 lata oraz Renata Maternik, która również jest po przeszczepie.

W Polsce mamy wybitnych fachowców, specjalizujących się w przeszczepach narządów, bardzo dobry sprzęt medyczny ale wciąż brakuje najważniejszego – dawców narządów.

Ponad 75 % Polaków3/4 Polaków deklaruje, że chce, aby po śmierci, ich narządy trafiły do transplantacji. Większość osób jednak nigdy nie rozmawia o tym z rodziną. Gdy dochodzi do gwałtownej śmierci, bliscy zmarłego nie wiedzą, co zrobić. Każde „nie” dla  pobrania narządu to może być wyrok dla człowieka, który czeka na przeszczep. Badania pokazują, jak ważne jest oswajanie społeczeństwa oraz promowanie oświadczeń woli – czyli gotowości do podzielenia się organami po śmierci.

Wicewojewoda Dorota Kinal, która od lat związana jest z projektem – wcześniej jako wicekurator oświaty podziękowała organizatorom za zaproszenie. Podkreśliła, że zawsze angażuje się w projekty społeczne.

– Nie dajcie sobie wmówić, że czegoś nie można zmienić, że się nie uda. Od was wszystko zależy, potraficie walczyć z uprzedzeniami i stereotypami. Ja w Was wierzę, a gdy będę mogła pomóc, na pewno to zrobię. Kochani po prostu macie dar uzdrawiania. – powiedziała m. in. wicewojewoda wielkopolski Dorota Kinal

W projekcie od 7 lat bierze udział doktor Maciej Głyda, ekspert merytoryczny kampanii i  konsultant wojewódzki ds. transplantologii klinicznej który przekazuje młodzieży niezbędną wiedzę o transplantologii.

Kampania społeczna „Drugie życie” skierowana jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Młodzież będzie promować działania na rzecz zwiększenia wiedzy o transplantologii oraz zachęcać do wypełniania oświadczeń woli. W Wielkopolsce, w tej edycji wezmą udział uczniowie z 35 szkół. 

Organizatorem akcji jest firma Fresenius Medical Care Polska i Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych  Akcja zakończy się w czerwcu, wtedy też poznamy szkoły, które w najbardziej pomysłowy sposób promowały idee transplantologii.

Dzień transplantacji obchodzony jest w Polsce 26 stycznia na pamiątkę pierwszego przeszczepu, który został przeprowadzony w 1966 roku.

 RSz

 {flike}