W niedzielę 15 czerwca 2014 r. miałem przyjemność dokonania oficjalnego otwarcia Marszewskich Dni Pola 2014. W tym dniu odbyła się również prezentacja wyników XXVI Regionalnej Wystawy Koni Hodowlanych, prezentacja sprzętu do zbioru zielonek,  Letnie Targi Rolno-Ogrodnicze AGROMARSZ oraz Wielkopolskie Dni Energii 2014. W Marszewskich Dniach Pola 2014 wzięło udział 14 firm hodowlanych i nasiennych oraz 2 firmy działające w zakresie ochrony i nawożenia.

W czasie trwania Marszewskich Dni Pola 2014 na polu demonstracyjnym o powierzchni blisko 5,00 ha zaprezentowana została kolekcja obejmująca 15 najczęściej uprawianych w naszym Regionie gatunków i 176 odmian roślin uprawnych ozimych oraz jarych, w tym 55 rekomendowanych przez Listę Zalecanych Odmian. Prezentowane były m.in. zboża ozime i jare, kukurydza, rzepak, buraki cukrowe, ziemniaki oraz groch i łubin. Dla porównania efektów pozostawiono poletka kontrolne, na których nie wykonano zabiegów chemicznych. W oparciu o nie – zrealizowane zostały warsztaty polowe dla rolników oraz doradców z zakresu rozpoznawania chorób oraz szkodników. Wspomniana kolekcja gatunków i odmian roślin uprawnych jest również dostępna przez cały okres wegetacji dla rolników i doradców – stanowi bazę do organizacji warsztatów polowych dla rolników, doradców i uczniów szkół rolniczych.

Zwiedzający mogli obejrzeć wiele ciekawych gatunków i odmian roślin uprawnych i uzyskać od specjalistów z Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu wyczerpujących informacji na temat m.in. funkcjonowania środków pomocowych  w rolnictwie.

Organizacja Marszewskich Dni Pola 2014 miała na celu m.in. promocję wielkopolskiego rolnictwa,  upowszechnianie dorobku  regionalnej hodowli, osiągnięć w genetyce przede wszystkim wśród młodych rolników czy uczniów techników rolniczych i studentów rolniczych uczelni wyższych.

Źródło: http://www.krzysztofgrabowski.eu/component/content/article/1-nowiny/818-marszewskie-dni-pola-2014