Lepsza perspektywa dla budowy zbiornika Wielowieś Klasztorna

Spotkanie dotyczące perspektyw związanych z budową zbiornika Wielowieś Klasztorna odbyło w Starostwie Powiatowym w Kaliszu. Uczestniczyli w nim Aleksander Marek Skorupa pełnomocnik rządu do spraw programu dla Odry 2006 i jednocześnie Wojewoda Dolnośląski, Piotr Florek Wojewoda Wielkopolski, Krzysztof Grabowski Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, Krzysztof Nosal Starosta Kaliski oraz Arkadiusz Błochowiak dyrektor Wielkopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Poznaniu.

O zbiorniku Wielowieś Klasztorna mówi się od wielu lat i ciągle pada pytanie, kiedy inwestycja będzie gotowa lub kiedy ruszą ewentualne prace. Podczas wtorkowego spotkania jak i podczas konferencji prasowej pojawiły się odpowiedzi na część z zadawanych od dawna pytań.

– Program dla Odry obejmuje całe dorzecze Odry, czyli 8 województw. I dzisiejsze spotkanie jest kolejnym z cyklu, w którym uczestniczę. Program wchodzi w kluczowy etap realizacyjny z dwóch powodów. W ramach priorytetów, które chcemy do 2016 roku zrealizować to zbiornik chroniący Słubice i zbiornik Wielowieś Klasztorna. Myślę, że realizacja tego zadania to nie tylko ochrona przeciwpowodziowa Kalisza i Poznania. Inwestycja ma duże znaczenie jeśli chodzi o stosunki wodne na tym obszarze i niedobór wód. Jesteśmy w dobrej sytuacji. Jeśli w ciągu roku będziemy gotowi do wydania zgody na realizację tej inwestycji, to ta inwestycja otrzyma środki z nowego programowania unijnego 2014 -2020, bo tylko z takich środków tak znaczącą kwotę ( blisko 600 milionów złotych) możemy zrealizować. Jestem umiarkowanym optymistą. W 2014 roku ta budowa powinna ruszyć i powinna trwać dwa sezony budowlane, a po przetargach mam nadzieję, że zmieścimy się w kwocie poniżej 400 milionów złotych – mówił Wojewoda Dolnośląski Aleksander Marek Skorupa pełnomocnik rządu do spraw Programu dla Odry 2006.

Podczas spotkania i konferencji prasowej podkreślano, że zbiornik Wielowieś Klasztorana ma wiele funkcji. Nie tylko ochronę przeciwpowodziową, ale przede wszystkim zapewnienie równowagi wodnej w sytuacji kiedy mamy coraz bardziej zmienną pogodę.

– Musimy być przygotowani na realizację takich zbiorników, które mają wielofunkcyjne zadanie i nie koncentrują się tylko na zadaniach przeciwpowodziowych. Oprócz Jeziorska to jest zbiornik Wielowieś Klasztorna i Golina gdzie można jeszcze wodę zatrzymać. Wielowieś i Golina to dwa ważne miejsca. Poprawiliśmy funkcjonowanie prawa, mamy specustawę i można szybciej te grunty wykupywać. Całe przygotowanie to długi okres. Realizacja 2-3 lata. Teraz najważniejsze to zgromadzić wszystkie dokumenty, żeby być gotowym na ten moment, który nadejdzie. Czyli koniec roku 2013 początek 2014, to jest ten moment gdzie musimy być na 100 procent przygotowani. Ustalamy wspólny kalendarz działań – mówi Piotr Florek Wojewoda Wielkopolski.

– Te zapowiedzi są optymistyczne zdajemy sobie sprawę z tego, że przed nami długa, trudna, a czasami też kręta droga. Mówimy tu o opinii środowiskowej. To są tematy trudne. Będziemy przygotowywać kalendarz pozyskiwania środków unijnych na inwestycję. To jest ważne i ten termin 2014 roku może być realny. Ten etap nie jest zakończony, są różne przypadki, mamy do czynienia z rolnikiem, który nie chce podejmować rozmów i trzeba będzie zastosować specustawę wywłaszczeniową, mamy też do czynienia z rolnikiem, który prowadzi rozmowy od kilku lat i zmienia swoje zdanie w trakcie negocjacji. Jeśli nie będziemy mogli dojść do porozumienie, to też będziemy musieli zastosować specustawę- mówi Krzysztof Grabowski członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.

– Do wykupu pod zbiornik potrzeba 2 tys. ha z tego gruntów typowo rolniczych wykupiliśmy 1196 ha, a do wykupienia 350 ha typowo rolniczych gruntów. Jeśli chodzi o ilość gospodarstw to wykupiliśmy 93 z tego 28 w czaszy zbiornika i 5 gospodarstw zostało do wykupienia w czaszy zbiornika. Wykupujemy z pieniędzy Samorządu Województwa i Programu dla Odry 2006 – mówił Arkadiusz Błochowiak, dyrektor Wielkopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Poznaniu.

W tym roku z budżetu Samorządu Województwa Wielkopolskiego przeznaczone 1,5 mln złotych na wykupy, które będą realizowane w listopadzie i grudniu, w sumie Samorząd Województwa Wielkopolskiego wydał na ten cel 18 mln zł.

 

GALERIA FOTOGRAFII: