W swojej wypowiedzi mówiłem o atrakcjach przygotowywanych przez Województwo Wielkopolskie na stoisku Wielkopolski. Departament Rolnictwa i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego jest organizatorem stoiska Województwa Wielkopolskiego. Stoisko Województwa Wielkopolskiego będzie się znajdowało w pawilonie 6 na MTP.

Regiony uczestniczące w targach przedstawią przede wszystkim żywność o charakterze lokalnym, a więc charakterystycznym dla swoich regionów, oraz tradycyjnym. Żywność ta ma charakter naturalny, tzn. surowce do jej wytwarzania nie zostały poddane procesom technologicznym zmieniającym ich skład – np. mleko nie jest odtłuszczone, śmietana nie jest sztucznie zagęszczana ani homogenizowana, wędliny nie zawierają dodatków białkowych i innych. Województwo Wielkopolskie po raz kolejny będzie promować żywność regionalną wysokiej jakości, wytwarzaną w sposób tradycyjny. Na stoisku Województwa Wielkopolskiego  zaprezentują się lokalni producenci, przetwórcy i restauratorzy – członkowie Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolski: 33 producentów stowarzyszonych w Sieci pozwoli zapoznać się zwiedzającym z szerokim asortymentem różnorodnych regionalnych produktów: mięs i przetworów mięsnych, ziół, miodów, produktów mleczarskich, wyrobów cukierniczych, win, żywnością ekologiczną i dietetyczną oraz wieloma innymi artykułami.

Wsparcie i promocja małych podmiotów produkujących żywność na potrzeby lokalne poprzez organizację stoiska Wielkopolski na targach Smaki Regionów pomaga w utrzymaniu zdywersyfikowanego rynku produktów spożywczych i kultywowaniu tradycji kulinarnej w Regionie. Sieć Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolski zrzesza obecnie  83 podmioty, a w najbliższym czasie zostanie zarekomendowanych Zarządowi Województwa kolejnych 22 podmiotów. Stoiska członków Sieci Dziedzictwa Kulinarnego będzie można rozpoznać po charakterystycznym logo, rozpoznawalnym w wielu regionach Europy, ponadto stoiska podwystawców z produktami posiadającymi oznaczenia unijne oraz ekologiczne będą oznaczone dodatkowo odpowiednimi logo.

Na stoisku Wielkopolski będzie można degustować oraz zakupić różnorodne  produkty najbardziej charakterystyczne dla regionu: wędliny, wędzonki, szynki, na ciepło można spróbować  białej kiełbasy wielkopolskiej, żurku wielkopolskiego, barszczu, pierogów z mięsem, szarych klusek z kapustą, a także wielkopolskiego sera smażonego, gziku wielkopolskiego, smacznego chleba żytniego z masłem wielkopolskim, nie zabraknie także andrutów kaliskich i rogali świętomarcińskich, miodów wszelkiego rodzaju i innych smakołyków. Ponadto dla szerokiego grona zwiedzających zostaną przygotowane specjalne pokazy kulinarne promujące potrawy z drobiu w niedzielę oraz potrawy z wieprzowiny w poniedziałek:

Podczas targów Smaki Regionów odbędzie się finał ogólnopolskiego konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” organizowany przez Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego. Wielki Finał konkursu odbędzie się w dniu 28 września br. (niedziela) o godz. 13.00 w pawilonie 11 (Iglica) na terenie MTP w Poznaniu.

Najwyższe wyróżnienia w postaci tzw. PEREŁ za produkt lokalny oraz danie regionalne zostaną wręczone również przetwórcom z Wielkopolski. Kapituła XIV edycji konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” przyznała „PERŁY 2014”  producentom z  Wielkopolski za następujące produkty:

–  za kiełbasę szynkową –  Rzeźnictwu Wędliniarstwu Stefan Słociński

–  za „lody waniliowe na jajach” – Janowi Vogtowi – Cukiernia Vogt z Pleszewa

– gospodarstwu agroturystycznemu  „Pela i Wacek”, Zdzisława i Bartosz Sibilscy, za daniekrem szparagowy z prażonymi migdałami orazroladki faszerowane na zielonej fasolce szparagowej.

Najwyższe wyróżnienie za działalność na rzecz promocji produkcji regionalnych i tradycyjnych przyznawane corocznie przez Kapitułę Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego „Klucz do Polskiej Spiżarni” otrzyma w tym roku z Wielkopolski  pan Witold Wróbel z Poznania, animator wielu przedsięwzięć promujących produkty żywnościowe   najwyższej jakości, aktywnie wspierający różnorodne działania na rzecz zachowania dziedzictwa kulinarnego regionu.

Główne atrakcje Stoiska Wielkopolski – plan

Niedziela 28 wrzesień 2014 godz. 12.00 – 15.00

Pokaz potraw przygotowany we współpracy z Wielkopolską Izbą Rolniczą obejmujący dania z drobiu: gęsi, kaczki i kurczaka z dodatkami różnych sosów na zimno. Dania zaprezentuje pani Paulina Rzeszowska z firmy „PAULA” specjalizująca się w daniach z gęsiny oraz pan Witold Wróbel. Firma „PAULA” jest firmą cateringową z siedzibą w Uciechowie, na terenie gm. Odolanów, należącą do Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolski działającą na rynku od niedawna, ale już odnoszącą sukcesy. Pani Paulina Rzeszowska uczestniczy z powodzeniem w konkursach kulinarnych: zdobyła m.in. II nagrodę za pasztet z gęsiny oraz II nagrodę za faszerowaną gęś podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Pasztetników i Potraw z Gęsi w Ostrzeszowie w kategorii osoby indywidualne. Pokaz  i degustacja odbędą się na specjalnie przygotowanych stołach przy stoisku Wielkopolski w pawilonie 6.

Poniedziałek 29 wrzesień 2014 godz. 12.00 – 14.00

Uczniowie z Zespołu Szkół nr 1 w Ostrzeszowie (szkoła gastronomiczna) przedstawią na scenie kulinarnej  potrawy z wieprzowiny m.in. prosię pieczone na grillu, polędwiczki w sosie rozmarynowo – śliwkowym, białą kiełbasę  w różnych odmianach. Zespół Szkół nr 1 w Ostrzeszowie kształci m.in. w zawodzie piekarza, cukiernika  kucharza, wędliniarza oraz technika żywienia i usług gastronomicznych. Pokaz przygotowany przez pana Witolda Wróbla oraz uczniów tej szkoły ma na celu zachęcenie do kreowania nowych potraw na bazie tradycyjnych surowców. Przygotowane potrawy będą przeznaczone do degustacji gościom targowym.

W 2014 roku Regionem Partnerskim Targów SMAKI REGIONÓW jest Pomorze Zachodnie. Jest to chyba jeden z najmniej znanych i odkrytych regionów na kulinarnej mapie Polski.

Na liście zachodniopomorskich produktów regionalnych znajduje się 26 pozycji, z czego aż siedem, to miody.

Miody z Drahimia, czyli Drawskiego Parku Krajobrazowego bogatego w ogromne ilości wrzosowisk, kwiatostany lipy, akacji, rzepaku i gryki, miody przelewickie w tym wrzosowy, faceliowy i bławatkowy, miody z nawłoci pachnące roślinnością z Ogrodu Dendrologicznego w Przelewicach, produkowane jeszcze przed wojną miody wałeckie, akacjowe miody z Cedyńskiego Parku Krajobrazowego, zaskakujące miody Lasu Świętej Marii z ponad 700-letnią tradycją ściśle związaną z zakonem cystersów, do tego klonowe, faceliowe i leśne miody z Puszczy Barlineckiej, a także wytwarzane od XIII wieku miody Pojezierza Choszczeńskiego, w tym wielokwiatowy z rozchodnikiem, czy chabrowy.

Kolejny zachodniopomorski hit to naturalne soki owocowe, warzywne i owocowo–warzywne. Aktualnie na rynku jest ich dziewięć różnych rodzajów – jednodniowych i 48-godzinnych. Niedługo pojawi się kolejny na bazie jabłka, z dodatkiem truskawek i borówek.

Najnowszą pozycją na liście produktów regionalnych Pomorza Zachodniego jest natomiast ziemniak wyszoborski. Sprawne dłonie kucharza potrafią wyczarować z niego ziemniaczane bezy, roladę z placka ziemniaczanego oraz upieczony bez mąki słodki sernik z ziemniakami.

Ale Pomorze Zachodnie to także produkty już znane, odkryte i cenione takie jak ogórek kołobrzeski (którego tajemnica tkwi w odpowiednich proporcjach czosnku, korzenia chrzanu, łodygi kopru oraz solanki kołobrzeskiej), wspaniałe deserowe wino ze śliwek, jeziorowy ogórek kiszony z Kalisza Pomorskiego, sławne paszteciki szczecińskie oraz grzyby marynowane z zieloną szyszką sosnową. Nie można zapomnieć także o rybach – siei miedwiańskiej oraz sielawie wędzonej.

Targom Smaki Regionów towarzyszyć będą występy zespołów folklorystycznych z różnych regionów Polski oraz pokazy kulinarne połączone z degustacjami.

Wstęp na targi Smaki Regionów wolny dla zwiedzających w godzinach 9.00 – 17.00. Serdecznie Zapraszam.

Źródło: http://www.krzysztofgrabowski.eu