Kobiety mają potencjał i serce

Posłanki, kobiety przedsiębiorcze, artystki, wolontariuszki, panie mające pasje przybyły do Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego by wziąć udział w konferencji „Ach te… kobiety”. Gospodarzem i pomysłodawcą spotkania był Przemysław Pacia, wicewojewoda wielkopolski.

– Jestem zaszczycony, że przyjęliście Panie moje zaproszenie. Serdecznie dziękuję za przybycie, a w tym wyjątkowym dniu życzę Wam dużo radości, pogody ducha i zdrowia – przywitał swoich gości Przemysław Pacia.

O działaniach Parlamentarnej Grupy Kobiet opowiadała posłanka Bożena Szydłowska. Aspekty nierówności na rynku pracy kobiet i mężczyzn omówiła Agnieszka Kozłowska – Rajewicz, Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania. Zwróciła uwagę, ze nadal kobiety zarabiają o ok. 15 % mniej na tych samych stanowiskach, co mężczyźni. Swoimi artystycznymi pasjami podzieliła się Joanna Stankiewicz, dyrektor festiwalu „No Women No Art”. Festiwal ma na celu prezentowanie sztuki tworzonej przez kobiety, w tym roku odbędzie się już piąta edycja. O wizerunku kobiet prezentowanym w największych stacjach informacyjnych mówił Sebastian Bykowski, dyrektor zarządzający Press Service Monitoring Mediów. Zwrócił uwagę, że częściej jako ekspertów media przedstawiają mężczyzn. Jedynie wśród prezenterów programów informacyjnych pań jest prawie tyle samo, co panów. O sile kobiecości i marketingu skierowanym szczególnie do kobiet mówiła miłośniczka nowoczesnej komunikacji Marta Nowacka.

Uczestniczki konferencji dzieliły się swoimi poglądami i działaniami na rzecz innych. Barbara Grochal z poznańskiego Hospicjum Palium opowiadała o pracy wolontariuszy. Agnieszka Kaluga, także związana z hospicjum, laureatka najlepszego bloga literackiego za rok 2011 zwróciła uwagę, jak poezja może pomóc i dodawać otuchy ludziom chorym. O idei oddawania szpiku kostnego i akcjach Drużyny Szpiku opowiedziała Dorota Raczkiewicz, szefowa drużyny. Agata Wawrzyniak zaprosiła wszystkich do swojej kawiarni Poemacafe, w której organizuje spotkania kobiet twórczych, kochających literaturę.

Na koniec uczestniczki konferencji pokazały, że nie tylko mają otwarte serca dla bliźnich ale także portfele. Wzięły udział w licytacji sukni oraz rzeźby, którą stworzyła rzeźbiarka Dana Saga Tomaszewska. Aukcja przyniosła 4200 zł, a dochód zostanie przeznaczony na rozbudowę hospicjum.

Przemysław Pacia zamykając konferencję obiecał, że takie spotkania będzie organizował częściej. Każdej pani podarował piękne tulipany. Na koniec dla wszystkich pań zaśpiewał solista Teatru Wielkiego w Poznaniu Jaromir Trafankowski przy akompaniamencie Michała Karasiewicza. Wszystkie utwory traktowały o… miłości.

 

GALERIA FOTOGRAFII:

Linki:

[RADIO MERKURY]

[GŁOS WIELKOPOLSKI]

[PACIA.COM]