1. Zakaz przewożenia pasażerów poniżej 19 roku życia,
  2. Zakaz wyjeżdżania na drogi pomiędzy godziną 23.00 do 5.00.

Ponadto osoby, które w wieku do 17 lat po raz pierwszy uzyskały prawo jazdy kar. AM, B1 przez pół roku od otrzymania uprawnień mogą kierować pojazdem 4 kołowym, o którym mowa w art. 2 pkt. 42b lit. b oraz pkt. 42c ustawy Prawo o ruchu drogowym, z osoba towarzyszącą.

Osoba towarzysząca winna mieć ukończone 21 lat i posiadać uprawnienie do kierowania pojazdami kat. B. W przypadku jazdy z osobą towarzyszącą dopuszczalne jest przewóz osób o którym mowa w pkt. 1. Jazda z osobą towarzyszącą nie dotyczy pojazdów, o których mowa zarejestrowanych jako jednoosobowe.

Prawo jazdy kat. B uprawnia do kierowania:

  • pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej (dmc) nie przekraczającej 3,5  tony (z wyjątkiem motocykla lub autobusu);
  • pojazdem samochodowym o dmc nie przekraczającej 3,5 tony wraz z przyczepą lekką (do 750kg);
  • pojazdem samochodowym o dmc nie przekraczającej 3,5 tony wraz z przyczepą inną niż lekka pod warunkiem, że dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów nie przekracza 4250 kg a kierowca zdał dodatkowy egzamin praktyczny potwierdzony wpisem do prawa jazdy;
  • ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym.

Należy pamiętać, że rzeczywista masa całkowita przyczepy ciągniętej przez samochód osobowy, samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 t lub autobus – nie może przekraczać rzeczywistej masy całkowitej pojazdu ciągnącego.

Prawo jazdy kat. B1 uprawnia do kierowania:

  • czterokołowcem rozumianym jako pojazd samochodowy przeznaczony do przewozu osób lub ładunków, z wyłączeniem samochodu osobowego, ciężarowego i motocykla, którego masa własna nie przekracza:
  • w przypadku przewozu rzeczy 550 kg,
  • w przypadku przewozu osób 400 kg,
  • pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM.

Wymagany wiek do uzyskania tej kategorii wynosi 16 lat. Przystąpienie do egzaminu przez osobę, która nie ukończyła 18 roku życia, uwarunkowane jest uzyskaniem pisemnej zgody rodziców lub opiekunów.

Prawo jazdy kat. AM uprawnia do kierowania:

  • motorowerem, rozumianym jako pojazd dwu- lub trójkołowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3 lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h,
  • czterokołowcem lekkim, rozumianym jako czterokołowiec lekki – czterokołowiec, którego masa własna nie przekracza 350 kg i konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h;

Wymagany wiek do uzyskania tej kategorii wynosi 14 lat. Przystąpienie do egzaminu przez osobę, która nie ukończyła 18 lat, uwarunkowane jest uzyskaniem pisemnej zgody rodziców lub opiekunów.

Art. 2 pkt. 42b)

Czterokołowiec – pojazd samochodowy przeznaczony do przewozu osób lub ładunków, z wyłączeniem samochodu osobowego, ciężarowego i motocykla, którego masa własna nie przekracza:

a) w przypadku przewozu rzeczy 550 kg,

b) w przypadku przewozu osób 400 kg.

Art. 2 pkt. 42c)

czterokołowiec lekki – czterokołowiec, którego masa własna nie przekracza 350 kg i konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h.

Józef Racji

poseł na Sejm RP

 

Źródło: http://jozefracki.blog.onet.pl/2014/05/05/przestroga-dla/

{flike}