Kaczki najlepsze w energii odnawialnej

Patryk Wypiór i Igor Rymkiewicz w Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Kaczkach Średnich, Kamil Starosta i Daniel Gębka z Liceum Ogólnokształcącego w Kole oraz Dominik Brawata z Zespołu Szkół Technicznych w Kole to laureaci Finału Wojewódzkiego Olimpiady Wiedzy o Odnawialnych Źródłach Energii, która miała miejsce w piątek, 26 kwietnia w kolskim Zespole Szkół Technicznych.

Organizatorem finału wielkopolskiego był Zarząd Wojewódzki ZMW „Wici” . Wśród atrakcyjnych nagród takich jak tablety, encyklopedie czy słowniki, zwycięzca otrzymał wyjazd do Brukseli.Patronat naukowy na imprezą objął Zakład Paliw i Energii Odnawialnej przy Przemysłowym Instytucie Motoryzacji. Honorowymi patronami konkursu był wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński, poseł do Parlamentu Europejskiego Andrzej Grzyb oraz starosta powiatu kolskiego Wieńczysław Oblizajek.

Przybyłych gości i uczestników przywitał Karol Mac, prezes Zarządu Wojewódzkiego ZMW „Wici” Wielkopolska. Przybliżył ideę olimpiady, podkreślając znaczenie energii odnawialnej. – Ogólnopolski konkurs ma na celu upowszechnienie wiedzy o odnawialnych źródłach energii. Jest to niezwykle ważny aspekt polskiej energetyki z uwagi na wymagany udział zielonej energii do roku 202 – podkreślił w przemówieniu.
W finale wojewódzkim wzięło udział 26 uczniów ze szkół średnich w Wielkopolsce, którzy byli zwycięzcami etapów szkolnych. W pierwszej kolejności uczestnicy pisali test, po czym dziesiątka najlepszych uczniów rywalizowała na etapie ustnym. Komisja konkursowa w składzie: Andrzej Bobrowski – dyrektor Oddziału Terenowego Agencji Rynku Rolnego w Poznaniu, Mirosława Katarzyna Kaźmierczak – wicedyrektor Oddziału Regionalnego KRUS w Poznaniu, Mieczysław Szempiński – wicedyrektor Oddziału Regionalnego Agencji Nieruchomości Rolnych Skarbu Państwa w Poznaniu, Rafał Klimek – wicedyrektor Oddziału Terenowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Poznaniu, Marcin Nurkowski – wicedyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego, Jarosław Sobczak – wicedyrektor Departamentu Środowiska Urzędu Marszałkowskiego i Sylwester Chęciński – członek Rady Krajowej ZMW oraz zastępca wójta gm. Kościelec.
Po zsumowaniu punktów obu etapów (pisemnego i ustnego)komisja konkursowa postanowiła przyznać następujące miejsca: I miejsce dla Patryka Wypióra (ZSR CKP Kaczki Średnie), II miejsce dla Igora Rymkiewicza (ZSR CKP Kaczki Średnie), III miejsce dla Kamila Starosty (LO Koło), IV miejsce dla Daniela Gębki (LO Koło) i V miejsce dla Dominika Brawaty (ZST Koło).
Laureat pierwszego miejsca oprócz tableta otrzymał nagrodę w postaci wyjazdu do Brukseli ufundowany przez Andrzeja Grzyba posła do Parlamentu Europejskiego. Piątka laureatów będzie uczestniczyła w finale krajowym, który odbędzie się w dniach 14-15 maja podczas  Międzynarodowych Targów Energii Odnawialnych Green Power w Poznaniu.

Warto nadmienić, że gospodarz wielkopolskiego finału zadbał o wolny czas gości w czasie trwania egzaminów lub liczenia punktów. Specjalny wykład na temat odnawialnych źródeł energii wygłosił dr Stefan Nowak, z kolei uczniowie ZST w Kole przygotowali pokaz mody ekologicznej oraz scenki, zachęcające do ekologicznego trybu życia.
Organizatorzy składają podziękowania dla starosty kolskiego Wieńczysława Oblizajka oraz Janusza Kowarskiego, dyrektora Zespołu Szkół Technicznych w Kole, za pomoc w organizacji olimpiady.

Źródło: www.andrzejgrzyb.eu