GALERIA FOTOGRAFII

– Ci młodzi czują wartość ich pracy, znaczenie ich produkcji oraz to, że ich praca jest ważna dla nas wszystkich, środowiska naturalnego, krajobrazu itd. Było widać w nich pasję i dumę z faktu, że są rolnikami, co jest wyjątkowo ważne. W prezentacjach swoich gospodarstw pokazali ogromną różnorodność rolnictwa, które często gospodaruje w trudnych warunkach. Jednakże mottem przewodnim prezentacji były innowacje i unowocześniaanie w różnych obszarach: technologii, oddziaływania na środowisko, pozyskiwania nowych źródeł dochody – dodał europoseł PSL Czesław Siekierski.

– Kolejny II Europejski Kongres Młodych Rolników zgromadził reprezentacje młodych rolników z całej UE. Wśród nich znakomita 50 osobowa polska delegacja z wszystkich województw w Polsce. Polskie rolnictwo od 10 lat w udany sposób, choć nie bez trudności korzysta z Wspólnej Polityki Rolnej. Wielkość i jakość produkcji, udział na poziomie około 20 mld euro w polskim eksporcie w 2013 r., a więc sukces polskiej żywności na europejskim i światowym rynku, to zasługa rolników, wśród których młodzi rolnicy są motorem modernizacji. W Polsce odsetek młodych rolników jest większy niż w innych krajach – powiedział eurodeputowany PSL Andrzej Grzyb.

– Bardzo się cieszę, że już po raz drugi młodzi rolnicy z całej Unii Europejskiej, w tym 50-cio osobowa grupa z Polski, pod patronatem Europejskiej Partii Ludowej miała szansę przyjechać do Parlamentu Europejskiego, aby wspólnie wziąć udział w dyskusji na temat nowych kierunków rozwoju Wspólnej Polityki Rolnej. Podczas Kongresu zostali wyłonieni najlepsi rolnicy w kilku kategoriach. Uważam, że jest to inicjatywa godna kontynuacji, ponieważ dzięki takim wydarzeniom młodzi rolnicy mogą aktywnie uczestniczyć w kształtowaniu europejskiego rolnictwa, wykorzystując swą energię i innowacyjne pomysły – powiedział europoseł PSL Arkadiusz Bratkowski.

Zobacz film: http://eppgroup.eu/video/Young-farmers-key-to-innovating-agri-sector,-EPP-Group-MEPs-say.

Europoseł PSL Jarosław Kalinowski dodał: – Kongres Młodych Rolników to bardzo dobra inicjatywa, umożliwiająca nowym gospodarzom zaprezentowania swoich osiągnięć kolegom z całej Europy. To również doskonała okazja do wymiany doświadczeń z obszaru uprawy czy hodowli, ale także do dyskusji na temat założeń reformy Wspólnej Polityki Rolnej po 2014 roku. Młodzi rolnicy to szansa na zmianę na europejskiej wsi. Ich entuzjazm, wiedza i zaangażowanie skutkują wieloma innowacyjnymi rozwiązaniami, co przyczynia się do zrównoważonego rozwoju całego sektora.

gk/kk

* Grupa Europejskiej Partii Ludowej (EPL), do której należą Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe, jest największą i najbardziej wpływową grupą polityczną w Parlamencie Europejskim skupiającą 274 posłów z 27 państw członkowskich UE.

Dalszych informacji udziela:
Biuro Prasowe EPL
Katarzyna Klaus +32484138359

{flike}