I Poznański Dzień Korczaka

W parku Szpitala Ortopedycznego im. W. Degi odbył się I Poznański Dzień Korczaka. Właśnie mija siedemdziesiąt lat od tragicznej śmierci tego wybitnego pisarza i pedagoga. Rok 2012 został ogłoszony Rokiem Korczaka.

Konkurs na okładkę książki, wspólne śpiewanie „Piosenek z plecaka”, malowanie twarzy, quizy związane autorem i prawami dziecka oraz wiele innych atrakcji czekało na uczestników imprezy. Wolontariusze zaprosili do zabawy dzieci pełno i niepełnosprawne oraz pacjentów szpitala, bo liczyła się doskonała zabawa i poznawanie siebie nawzajem, zgodnie z hasłem autorstwa pisarza: „Gdy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”.

Oprócz wiedzy na temat Korczaka i praw jakie mają dzieci, uczestnicy mogli posłuchać też fragmentów książki „Król Maciuś I” czytanych przez wicewojewodę wielkopolskiego Przemysława Pacię.

– Dla mnie Janusz Korczak to przede wszystkim bohater, pedagog i autor dobrych książek. Dobrze, że właśnie teraz możemy przypomnieć nie tylko najmłodszym jego życie i twórczość – powiedział wicewojewoda.

O dobrych manierach opowiadała Joanna Krzyżanek, autorka popularnych książek dla dzieci o rodzinie Wafelków. Park był pełen roześmianych maluchów i właśnie o to chodziło organizatorom: wicewojewodzie, wolontariuszom z poznańskiej ENEI i Hospicjum Palium.