I Europejski Kongres Młodych Rolników

W dniach 5-6 grudnia 2012 w Parlamencie Europejskim w Brukseli, pod patronatem Grupy Europejskiej Partii Ludowej, odbył się I Europejski Kongres Młodych Rolników. Organizatorami tego wydarzenia byli posłowie do Parlamentu Europejskiego. Ambasadorami polskiej delegacji rolników byli posłowie PSL: Arkadiusz Bratkowski, Andrzej Grzyb, Jarosław Kalinowski oraz Czesław Siekierski.

W gronie ok. 450 uczestników z całej Europy znalazła się 50 osobowa grupa młodych rolników z Polski, wyłoniona przez Związek Centrum Narodowe Młodych Rolników, której towarzyszył reprezentujący jednocześnie Wielkopolskę, Przewodniczący Prezydium Zarządu Krajowego tego związku, Piotr Kasprzak.

Pierwszym etapem spotkania rolników była prezentacja I Europejskiego Kongresu Młodych Rolników przygotowana przez deputowanych z Hiszpanii i Portugalii posłankę Esther Herranz oraz posła Nuno Melo.

Goście zostali oficjalnie powitani przez Josepha Daula przewodniczącego Grupy Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim.

1st European Congress of Young Farmers

W kongresie swój udział zaznaczyły również portugalskie i hiszpańskie organizacje rolnicze CAP Agricultores de Portugal oraz ASAJA.

Istotną częścią dnia były prezentacje przygotowane przez rolników, którzy przedstawili projekty uczestniczące w konkursie na najbardziej innowacyjne rozwiązania wprowadzone przez młodych rolników.

Na kongresie nie mogło zabraknąć komisarza ds. rolnictwa Daciana Ciolosa, który uczestniczył w ceremonii rozdania nagród dla zwycięzców konkursu. Nagrodzeni zostali:

– Andreas Gugumuc z Austrii, który otrzymał nagrodę dla Najlepszego Europejskiego Rolnika;

– José Carvalho z Portugalii, który zdobył nagrodę dla Najbardziej Innowacyjnego Projektu;

– Hristova Irena Petkova z Bułgarii oraz Ana María i Raquel Pérez Saenz z Hiszpanii, którzy podzielili nagrodę dla Najbardziej Zrównoważonego Projektu.

Ważnym punktem programu kongresu był panel dyskusyjny, podczas którego poruszono tematy przeszłości, teraźniejszości i przyszłości rolnictwa. Rolnicy mieli możliwość wypowiedzenia się na forum i przedstawienia sposobów, problemów i form gospodarowania w różnych zakątkach Europy.

 

Opracował Patryk Wróbel