Hołd żołnierzom Jej Królewskiej Mości

Wiązankę biało – czerwonych kwiatów złożył wicewojewoda wielkopolski Przemysław Pacia na Cmentarzu Wspólnoty Brytyjskiej na poznańskiej Cytadeli. Wicewojewoda oddał hołd żołnierzom z okazji Dnia Pamięci – Remembrance Day.

Wspólnie w wicewojewodą hołd bohaterom złożyli ambasadorowie: Republiki Południowej Afryki  dr LST Pekane, Australii Ruth Pearce, attache Obrony Wielkiej Brytanii i Kanady oraz władze samorządowej. Był moment zadumy i apel pamięci.

Dzień Pamięci obchodzony jest w Wielkiej Brytanii zawsze 11 listopada w rocznicę zakończenia I wojny światowej. W ten sposób Brytyjczycy oddają hołd żołnierzom, którzy ginęli na różnych polach walki, na różnych wojnach. Święto nazywane jest też Poppy Day, od wyrazu poppy – mak, te kwiaty są symbolem krwi przelanej przez żołnierzy. W Dzień Pamięci wielu ludzi nosi symbol – czerwony kwiat maku przypięty do ubrania.

Święto Remembrance Day obchodzone jest również przez Brytyjczyków w Polsce. W naszym kraju są trzy cmentarze Wspólnoty Brytyjskiej: w Krakowie, Malborku i Poznaniu. Na poznańskiej cytadeli spoczywają szczątki 427 żołnierzy i oficerów. Większość pochowanych to lotnicy z państw Wspólnoty. Cmentarz został założony w 1925 roku.

GALERIA FOTOGRAFII: