GORZYCE WIELKIE: LUDOWCY DLA KOBIET 

Członkowie Polskiego Stronnictwa Ludowego, ludzie znani z pierwszych stron lokalnych gazet, zaśpiewali w Gorzycach Wielkich dla wszystkich pań z okolic Ostrowa Wielkopolskiego.

 Zobacz nagranie TV WIELKOPOLSKA

Zobacz nagranie WLKP24.INFO

GALERIA FOTOGRAFII

 

Wszystko dla Pań

 

Pod tym hasłem odbył się uroczysty koncert z okazji Dnia Kobiet zorganizowany przez Wielkopolską Izbę Rolniczą, Posła Piotra Walkowskiego oraz Wójta Gminy Ostrów Wielkopolski Piotra Kuroszczyka. Spotkanie z udziałem dwóch tysięcy pań z całej Wielkopolski odbyło się w Zespole Szkół w Gorzycach Wielkich (gmina Ostrów Wielkopolski).

Foto

W spotkaniu uczestniczyły panie, które poza swoją aktywnością zawodową oraz troską o dom, pełnią różne funkcje w swoich środowiskach. Były to członkinie Kół Gospodyń Wiejskich i różnego rodzaju stowarzyszeń, panie pełniące funkcje sołtysów, pracujące w instytucjach administracji rządowej i samorządowej oraz delegatki rad powiatowych Wielkopolskiej Izby Rolniczej.

 

W spotkaniu udział wzięli także poseł do Parlamentu Europejskiego Andrzej Grzyb, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski, Wicedyrektor KRUS Irena Frąszczak, Dyrektor ARR Andrzej Bobrowski, Wicedyrektor ANR Mieczysław Szempiński, Krzysztof Przygoński Członek Zarządu WIR oraz Ireneusz Kozecki Dyrektor Biura WIR, a także starości, wójtowie i burmistrzowie z terenu wielkopolski południowej oraz wielu innych znamienitych gości.

 

Foto

 

Spotkanie rozpoczął specjalnie na tę okazję przygotowany koncert „Śpiewające VIPy”, podczas którego panowie, na co dzień pełniący funkcję publiczne, zmierzyli się ze znanymi i lubianymi przebojami. Ze sceny wybrzmiały m.in. niezapomniane „Medytacje wiejskiego listonosza”, „Wspomnienie”, „Nie płacz kiedy odjadę” czy najnowszy hit „Bałkanica”.

Foto

Głównym wydarzeniem uroczystości był recital Andrzeja Cierniewskiego, który bardzo szybko przerodził się w wielki, wspólny koncert artysty z publicznością. Na zakończenie wieczoru przed paniami wystąpił zespół Jaraczewioki, który wprowadził uczestniczki spotkania w nastrój wspólnej biesiady.

 

W tym szczególnym dniu nie mogło zabraknąć życzeń dla Pań z okazji ich święta. Nawiązując do słów poety Ignacego Krasickiego „MIMO TAK WIELKIEJ PŁCI NASZEJ ZALETY, MY RZĄDZIMY ŚWIATEM, A NAMI KOBIETY”, które stały się mottem spotkania, gospodarze uroczystości w swoich wystąpieniach wielokrotnie podkreślali zaangażowanie i aktywność kobiet w życiu kulturalnym i społecznym w swoim środowisku.

 

Koncert z okazji Dnia Kobiet połączony był z Piknikiem Zbożowym, którego celem jest promocja spożycia produktów zbożowych. W ramach Pikniku odbyła się degustacja różnorodnych wypieków od chleba i bułek począwszy na słodkich wypiekach skończywszy. Główną atrakcją Pikniku Zbożowego był konkurs na domowe ciasto. Konkurs skierowany był do Kół Gospodyń Wiejskich, stowarzyszeń oraz osób prywatnych. Łącznie zgłoszono do konkursu niemalże sto różnych wypieków, które po ocenie zostały także przeznaczone do degustacji przez uczestniczki spotkania.

 

Foto

 

Kolejną kulinarną atrakcją wieczoru były potrawy z grzybów. Pod kierownictwem Witolda Wróbla Członka Stowarzyszenia Polska Akademia Smaku powstały w trakcie trwania koncertu dwie potrawy „Klopsiki z brukselką w sosie grzybowym” oraz „Pieczarki duszone (prużone) z cebulą”, które znalazły uznanie wśród uczestniczek spotkania. Panie ze Stowarzyszenia Kreatywnych Gospodyń Wiejskich w Gorzycach Wielkich przygotowały natomiast flaczki z boczniaków, którymi również zachwyciły gości wieczoru. Degustacje odbyły się w ramach konkursu na najlepszą potrawę z grzyba ogłoszonego przez Wielkopolską Izbę Rolniczą.

 

Katarzyna Strzyż
Biuro WIR w Ostrowie Wlkp.