GIMNAZJALIŚCI U WOJEWODY 

 Młodzież z Osiecznej działa w wolontariacie, jest ciekawa świata a w ramach zajęć lekcyjnych spotkała się z wicewojewodą wielkopolskim Przemysławem Pacią. W spotkaniu uczestniczyło blisko pięćdziesięcioro uczniów II klasy gimnazjum z Zespołu Szkół im. Powstańców Wielkopolskich.

Młodzież pytała na czym polega funkcja wojewody? Za co jest odpowiedzialny? Wicewojewoda mówił o swojej pracy oraz o projektach społecznych w które się angażuje. Tłumaczył dlaczego jest członkiem Drużyny Szpiku i promuje dawstwo szpiku oraz transplantologię. Opowiedział też o najnowszym społecznym projekcie – „Małym wolontariacie”.

– W naszej szkole też działa Klub Wolontariatu. – mówiła jedna z uczennic – Przed świętami przygotowujemy paczki dla dzieci. Bierzemy udział w finale wielkiej orkiestry.

Przemysław Pacia pogratulował uczniom oraz podzielił się też swoimi pomysłami na pomaganie.

Teraz przed Wielkanocą możecie odwiedzić ludzi starszych i na przykład umyć okna w ich domach. To są małe gesty, niewiele kosztują a mogą przynieść wiele dobra i radości. – mówił wicewojewoda Przemysław Pacia.

Po spotkaniu uczniowie odwiedzili Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Mogli osobiście zobaczyć na czym polegają zadania pracowników centrum. Dowiedzieli się, jakie zagrożenia mogą się pojawić i w jaki sposób z nimi walczyć. Mogli też przy pomocy specjalnego, unikatowego programu komputerowego dowiedzieć się, gdzie najbliżej Osiecznej znaleźć sprzęt, który uniesie np. autobus, który uległ wypadkowi, albo co robią odpowiednie służby, gdy np. pojawi się ognisko ptasiej grypy.