Finaliści pojadą do Brukseli

Łukasz Myszkowski, Bartłomiej Nowicki, Michał Trzepacz, Krystian Frydrych i Szymon Kopalak, to pięcioro zwycięzców Wielkopolskiego Finału Olimpiady Młodych Producentów Rolnych, który odbył się w piątek, 22 lutego w Zespole Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Kaczkach Średnich.

Głównym organizatorem Olimpiady był Zarząd Wojewódzki Związku Młodzieży Wiejskiej „Wici” Wielkopolska, a patronat honorowy nad zmaganiami objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Stanisław Kalemba oraz Poseł do Parlamentu Europejskiego – Andrzej Grzyb. Wzorem lat ubiegłych zmagania w ramach Olimpiady Młodych Producentów Rolnych zakończą się Finałem Krajowym, który odbędzie się w dniach 7-8 marca podczas XIX Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej „AGROTECH” w Kielcach.

W konkursie uczestniczyli uczniowie szkół rolniczych oraz ponadgimnazjalnych o kierunkach rolniczych, a były to: Zespół Szkół Rolniczych w Kościelcu, Zespół Szkół nr 1 w Liskowie, Zespół Szkół Przyrodniczo –Politechnicznych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Marszewie, Zespół Szkół CKR w Brzostowie, Zespół Szkół CKR w Powierciu, Zespół Szkół Przyrodniczych w Koźminie Wielkopolskim oraz Zespół Szkół Rolniczych CKP Kaczki Średnie. Uczniowie, który znaleźli się w finale wojewódzkim zostali wyłonieni w etapach szkolnych. Każdy z uczestników rozwiązywał test wiedzy składający się z 40 pytań jednokrotnego wyboru oraz 10 pytań wielokrotnego wyboru. Po testach pisemnych 12 uczestników z najlepszymi wynikami trafiło przed komisję konkursową na ustną część konkursową, dzięki której wyłoniono zwycięzców.

W komisji konkursowej znaleźli się: Andrzej Bobrowski, dyrektor Oddziału Terenowego Agencji Rynku Rolnego w Poznaniu, Mirosława Katarzyna Kaźmierczak, wicedyrektor Oddziału Regionalnego KRUS w Poznaniu, Mieczysław Szempiński, wicedyrektor Oddziału Regionalnego Agencji Nieruchomości Rolnych Skarbu Państwa w Poznaniu, Andrzej Sipowicz, wicedyrektor Oddziału Terenowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Poznaniu, Marcin Nurkowski, wicedyrektor Departamentu Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego, Krzysztof Przygoński, członek Zarządu Wielkopolskiej Izby Rolniczej oraz Anna Lis, członek Zarządu Związku Młodzieży Wiejskiej „Wici” Wielkopolska.

Po zsumowaniu wyników części pisemnej i ustnej wyłoniono finalistów, którzy będą reprezentować Wielkopolskę podczas finału krajowego, a byli to: Łukasz Myszkowski, Bartłomiej Nowicki, Michał Trzepacz, Krystian Frydrych i Szymon Kopalak. Ponadto wyróżnienia otrzymali: Hubert Jaroński, Krzysztof Poczta, Łukasz Rosiak, Łukasz Joński, Michał Jakubowski, Paweł Rychlik i Marek Borowiak.

– Uczestnictwo w etapie wojewódzkim to już sukces i potwierdzenie tego, że posiadacie ponadprzeciętną wiedzę z zakresu rolnictwa. Już dzisiaj składam Wam wielkie gratulacje, życząc powodzenia w dalszej drodze. Związek Młodzieży Wiejskiej wkłada wiele wysiłku by rolnictwo polskie, w myśl europejskiej sentencji stawało się młode, innowacyjne i konkurencyjne i dlatego mottem przewodnim Olimpiady jest hasło: „Młodość, Innowacyjność, Konkurencyjność” – powiedział Karol Mac, prezes ZMW „Wici” Wielkopolska.

Wśród głównych nagród dla finalistów znalazły się trzy wyjazdy do Parlamentu Europejskiego ufundowane przez Andrzeja Grzyba, europosła obecnego zresztą na olimpiadzie. – Gratuluję wiedzy oraz cieszę się, że tak silna grupa młodych osób będzie reprezentowała Wielkopolskę podczas finału krajowego, wyrazy uznania należą się organizatorom konkursu oraz osobom, które przyczyniły się do zaszczepienia w Was rolniczej wiedzy – powiedział Andrzej Grzyb, poseł do Parlamentu Europejskiego.

Wśród nagród znalazły się także: tablet, aparat cyfrowy, szlifierka kątowa, wiertarko-wkrętarka, urządzenie wielofunkcyjne do komputera, zegarki i inne cenne nagrody rzeczowe.

Fundatorami nagród byli: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Stanisław Kalemba, Poseł do Parlamentu Europejskiego Andrzej Grzyb, Wielkopolska Izba Rolnicza, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Agencja Rynku Rolnego, Agencja Nieruchomości Rolnych, KRUS, Departament Rolnictwa i Rozwoju wsi Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu, Starostwo Powiatowe w Turku. Podczas olimpiady dla gości i opiekunów przygotowano niespodziankę w postaci wycieczki do turkowskiego muzeum im. Mehoffera oraz kościoła p.w. NSPJ w Turku, które zasponsorował burmistrz miasta Turku.

W organizacji OMPR uczestniczyło Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych Związku Młodzieży Wiejskiej w Turku oraz Zespół Szkół Rolniczych CKP w Kaczkach Średnich. Organizatorzy szczególne podziękowania składają Sławomirowi Kosobudzkiemu, dyrektorowi Zespołu Szkół Rolniczych CKP w Kaczkach Średnich oraz nauczycielom placówki za pomoc w organizacji olimpiady.

Źródło: www.iturek.net – Finaliści pojada do Brukseli

Galeria fotografii: www.iturek.net – Finaliści pojada do Brukseli

Zobacz również: www.turek.net.pl – O rolnictwie wiedzą wszystko