Europosłowie PSL o wyzwaniach na 2013 r.: walka o korzystny budżet UE

Batalia o korzystny dla Polski budżet UE na lata 2014-2020 oraz finalizacja umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina to wyzwania na 2013 rok – wskazali w czwartek europosłowie PSL.

„Musimy bardzo aktywnie pracować w Parlamencie Europejskim, żeby oczekiwania Polski dotyczące tego budżetu zostały spełnione” – podkreślił europoseł PSL Andrzej Grzyb na konferencji prasowej, przypominając, że przyszły rok będzie okresem finalizacji negocjacji budżetu na lata 2014-2020. Cała konferencja dostępna TUTAJ

Inny poseł ludowców do PE Jarosław Kalinowski ocenił, że Polska ma bardzo duże szanse, aby w nowej perspektywie budżetowej nadal być największym beneficjentem netto.

Wtórował mu europoseł PSL Czesław Siekierski. Według niego nowy budżet Unii „da nam szansę zbliżenia się poziomem rozwoju do innych krajów unijnych”. Zwracał uwagę, że budżet unijny w sposób zasadniczy wpływa na ograniczenie kryzysu gospodarczego, bo tworzy miejsca pracy i kreuje rozwój gospodarczy. „Budżet unijny przynosi korzyści wszystkim – i Polsce, ale także tym krajom, które więcej wpłacają do budżetu, niż z niego biorą” – przekonywał.

Do sprawy nowego budżetu przywódcy unijni mają wrócić w lutym. Winą za dotychczasowe fiasko rozmów obarczano głównie płatników netto – m.in. Wielką Brytanię i Niemcy – którzy domagają się cięć we wspólnej kasie.

Grzyb zwrócił uwagę, że w nowym roku powinno dojść do podpisania umowy stowarzyszeniowej UE z Ukrainą. „Są takie przewidywania, że pod koniec 2013 roku prawdopodobnie dojdzie do sfinalizowania umowy. W tej sprawie Parlament Europejski jest bardzo aktywny, a w szczególności polska delegacja” – mówił.

Umowę stowarzyszeniową oraz o pogłębionym handlu między Ukrainą a UE parafowano w marcu po trwających od 2007 r. negocjacjach.

Data podpisania i ratyfikacji dokumentu jest jednak dotąd nieznana. UE odkłada ją ze względu na pogorszenie się na Ukrainie sytuacji w zakresie przestrzegania prawa, w tym politycznie umotywowane – w ocenie Brukseli – skazanie byłej premier i liderki opozycji Julii Tymoszenko na siedem lat więzienia.

Według polskiej strony podpisanie umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina jest możliwe w drugiej połowie 2013 r. na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie – pod warunkiem przeprowadzenia przez Kijów reform wymiaru sprawiedliwości.

Politycy PSL nawiązali też do tematu przyjęcia przez Polskę waluty euro. Premier Donald Tusk zapowiedział już, że przed podjęciem decyzji w tej sprawie przeprowadzi konsultacje w kraju.

Grzyb przyznał, że zgadza się z ministrem finansów Jackiem Rostowskim, który powiedział, że najpierw trzeba uzdrowić strefę euro, a dopiero później określić datę wejścia do niej przez Polskę. A Kalinowski przypomniał, że Polska – aby wejść do strefy euro – musi spełnić wszystkie wymogi.

Europosłowie PSL podsumowali też swoją działalność w europarlamencie w 2012 roku.

 

Źródło: Polska Agencja Prasowa

 

Cała konferencja dostępna TUTAJ

Więcej informacji na stronie: www.psl.pl