Andrzej Grzyb w rozmowie z Onetem ostrzega, że interesy gospodarcze Polski już cierpią w związku z kryzysem ukraińskim. Eurodeputowany PSL zaznacza, że najbardziej dotyczy to sektora rolniczego. – Rosja wprowadziła już embargo na wieprzowinę, mamy nadzieję, że uda nam się powstrzymać wprowadzenie embarga na polskie jabłka. Konflikt z Rosją już trwa – w formie otwartej toczy się on na terytorium Ukrainy, ale w wymiarze gospodarczym jest to również konflikt z Unią Europejską – ocenił polityk.

Europoseł, reagując na embargo nałożone przez Rosję, przedstawił tę sprawę Komisji Europejskiej. W odpowiedzi komisarz ds. zdrowia i ochrony konsumentów Tonio Borg napisał, że Komisja „poprosiła państwa członkowskie o powstrzymanie się od negocjacji dwustronnych lub ustaleń z Rosją w tej sprawie, ponieważ mogłoby to zaszkodzić staraniom na rzecz zniesienia zakazu na poziomie UE”.

„Mimo niezadowalających jak dotąd wyników negocjacji Komisja utrzymuje kontakty z władzami rosyjskimi i dokłada dalszych starań w celu osiągnięcia porozumienia. Biorąc jednak pod uwagę powagę tego oczywistego naruszenia zasad międzynarodowych, Komisja rozpoczęła procedurę prowadzącą do wszczęcia postępowania w zakresie rozstrzygania sporów w ramach WTO” – napisał Borg w komunikacie. (…)

                                                                                                                                                 
PRZEMYSŁAW HENZEL | ONET

 

Czytaj całość na: http://m.onet.pl/wiadomosci

źródło: www.m.onet.pl