WIĘCEJ ZDJĘĆ

Wielkopolska to region agroturystycznie silny. W tym momencie w województwie zarejestrowanych jest ponad 600 gospodarstw zajmujących się turystyka wiejską. 7 lat temu Urząd Marszałkowski postanowił nagradzać najlepsze z obiektów. Pierwszy etap to ocena fotografii nadesłanych przez zgłaszających się do konkursu właścicieli. W tym roku z 65 podmiotów wyłoniono 33, które członkowie jury odwiedzili.

Ten konkurs wyłania tych, którzy poświęcili się rozpowszechnianiu turystyki wiejskiej. Jej uroków i atrakcji, ale i tych, którzy starają się zachować bogatą ludową tradycję, sztukę, obyczaje, kuchnię – powiedział w czasie gali wręczenia nagród Krzysztof Grabowski, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.Gospodarstwa, które zdobywają nagrody, to te miejsca, które promujemy i polecamy jako godne zauważenia. Gdzie warto odpocząć. Często szukamy odpoczynku i atrakcji w odległych miejscach a okazuje się, że mamy to po sąsiedzku – dodał.

Przez wszystkie lata trwania konkursu członkowie kapituły odwiedzili 377 gospodarstw. Nagrody i wyróżnienia otrzymało 109 miejsc. Konkurs to promocja Wielkopolskiej wsi, która jest atrakcyjnym miejscem wypoczynku. To także zachęta dla osób prowadzących gospodarstwa do ulepszania oferty.

Te wyróżnione gospodarstwa możemy nazwać elitą gospodarstw agroturystycznych Wielkopolski, te gospodarstwa są na wysokim, europejskim poziomie. Popularność agroturystyki rośnie i nas to nas cieszy. Nasz konkurs ma pomóc turystom w wyborze miejsc, które spełnią ich wszystkie oczekiwania – dodał Marek Beer, dyrektor departamentu rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu.

W tym roku przyznano wyróżnienia specjalne za ocalenie dziedzictwa kulturowego i przywrócenie świetności wiejskim siedzibom ziemiaństwa zamieszkującego Wielkopolskę. Każdy z laureatów otrzymał dyplom oraz czek. Gratulacje dla laureatów wysłała też Stanisław Kalemba, minister rolnictwa i Andrzej Grzyb, poseł do PE.

Tekst: Agnieszka Walczak,

Zdjęcia: Mateusz Sieradzki

VII EDYCJA KONKURSU NA NAJLEPSZY OBIEKT TURYSTYKI NA OBSZARACH WIEJSKICH W WIELKOPOLSCE – 2013

I KATEGORIA – Gospodarstwo agroturystyczne w funkcjonującym gospodarstwie rolnym:

I miejsce – nie przyznano

II miejsce – Gacówka, Danuta i Jarosław Gacek, powiat poznański

III miejsce – GOSPODARSTWO AGROTURYSTYCZNE OBERŻA POD SZALONYM KONIEM, Józef Napierała, powiat nowotomyski

II KATEGORIA – Obiekt bazy noclegowej o charakterze wiejskim:

I miejsce – CHATA OLENDERSKA, Alicja Gabriela Godawa, powiat gnieźnieński

II miejsce –  DREWNIANA ZAGRODA DOM WAKACYJNY, Robert Hybiak, powiat śremski

III miejsce – DWÓR AUGUSTA CIESZKOWSKIEGO W WIERZENICY, Witold Kundzewicz, powiat poznański

Wyróżnienie:  GOSPODARSTWO AGROTURYSTYCZNE MALWA, Jerzy Klejna, powiat turecki

III KATEGORIA – Obiekty na terenach wiejskich o charakterze np. terapeutycznym, edukacyjnym, rekreacyjnym itp. wykorzystujące tradycje i walory wsi:

I miejsce – DWÓR MYŚLIWSKI USTRONIE, Maciej Barton, powiat kepiński

II miejsce – GOSPODARSTWO GOŚCINNE „RYCERSKA STANICA”, Beata Nowotnik – Stachurska, powiat słupecki

III miejsce – KIDS FARM, Ewa Paul, powiat szamotulski

MUZEUM STOLARSTWA I BISKUPIZNY, Marek Hałas , Fundacja Ziemi Krobskiej im. prof. Rajmunda Teofila Hałasa, powiat gostyński

IZBA PAMIĘCI WSI , MŁYNARSTWA  I ROLNICTWA, Gmina Kleczew, powiat koniński

Wyróżnienie: GOSPODARSTWO AGROTURYSTYCZNE U KAZIA, Waldemar Lewandowski, powiat wrzesiński

WYRÓŻNIENIE SPECJALNE za ocalenie dziedzictwa kulturowego i przywrócenie świetności wiejskim siedzibom ziemiaństwa zamieszkującego Wielkopolskę.

– RESTAURACJA PAŁAC TŁOKINIA, Piotr Mazek, powiat kaliski

– PAŁACYK KOSIŃSKICH,  Iwona Wilczopolska – Czerlonek, powiat średzki

Nagroda specjalna: NADWARCIAŃSKA ROWEROWA WIOSKA. Rowerem wzdłuż Warty, powiat wrzesiński

Źródło: www.andrzejgrzyb.eu – Elita agroturystyki

{flike}