Dzień Europy z ostrowskim „Europe Direct”

Z okazji Dnia Europy Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Ostrów Wielkopolski przy Eurocentrum Innowacji i Przedsiębiorczości wraz z Biurem Informacyjnym Parlamentu Europejskiego w Polsce oraz Urzędem Miejskim Ostrowa Wielkopolskiego zorganizował pokaz filmu zwycięzcy Nagrody Filmowej LUX 2012 „Jestem Li (Io sono Li)” w reż. Andrea Segre.

Poseł do PE Andrzej Grzyb po zakończeniu pokazu wziął udział w debacie pn.: „Obywatel Europejczyk: emigrować, zostać, wracać?”. Wspólnie z nim przy stole prezydialnym zasiedli obcokrajowcy mieszkający obecnie w Polsce.

W czasie dyskusji poruszono wiele kwestii związanych z emigracją oraz trudnościami, jakie się z nią wiążą. Zaproszeni goście wskazywali jednakże na dużą otwartość i tolerancję Polaków względem obcokrajowców. Zachęcali młodych ludzi, uczestników pokazu i debaty, do doświadczania i poznawania innych krajów, mentalności i kultur. Podkreślali, że wyjazdy do innych państw są doświadczeniem wzbogacającym, pozwalającym spojrzeć z innej perspektywy na własny kraj pochodzenia, uczącym otwartości i akceptacji różnorodności, w jakiej żyjemy.

W swoim wystąpieniu Poseł Andrzej Grzyb podkreślał, że w Parlamencie Europejskim Polacy są postrzegani jako obywatele kraju, który w ostatnich latach przeszedł wielką i  pozytywną przemianę. Zauważył też, że młodzi ludzie z Polski  ze swoim umiejętnościami i wiedzą dorównują kolegom z innych państw UE, a w wielu kwestiach ich wyprzedzają.

W dyskusji wzięli udział również przedstawiciele miasta Ostrowa Wielkopolskiego, miejscowych organizacji pozarządowych oraz Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Pokaz filmu oraz debata obywatelska odbyły się w sali kinowej Ostrowskiego Centrum Kultury.

DS

Zobacz także na: www.europedirect-ostrowwielkopolski.ctiw.pl