Maraton pisania listów do chorych, zbiórka krwi, rejestracja potencjalnych dawców szpiku oraz konkurs rysunkowy – dziś hol i antresola urzędu wojewódzkiego tętniły życiem.

Zbiórka krwi była dedykowana Oli Ziętarskiej, która ma osiem lat i wciąż nie daje za wygraną swojej aplazji szpiku. Każdego dnia potrzebuje krwi. Kilkadziesiąt osób przyszło dzisiaj do urzędu, by oddać krew dla Oli. Wielu zarejestrowało się, jako potencjalni dawcy szpiku. Zbiórkę jak zawsze świetnie przygotowali pracownicy w Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Poznania.

– Już drugi raz w życiu oddaję krew, jak mogę pomóc pomagam, taki już jestem – powiedział Patryk Arszewski, z II klasy technikum Zespołu Szkół Łączności.

Gdy Patryk oddawał krew, jego koledzy i wielu uczniów z poznańskich i wielkopolskich szkół zainicjowali maraton pisania listów oczywiście do Oli oraz Karoliny Mielęckiej i Damiana Kruka. Karolina od 3 lat zmaga się z ziarnicą, teraz cierpliwie czeka na przeszczep. Damian jest chory na białaczkę, ale dzięki przeszczepowi szpiku rozpoczyna nowe życie. Listy w białych kopertach trafiały do specjalnej urny z napisem: „List dla Oli, Karoliny i Damiana”.

Listy pisał też Maciej Goliński z klasy V b, Szkoły Podstawowej nr 84 w Poznaniu, który nie poszedł do szkoły.

– Panie wojewodo, nie mam usprawiedliwienia – powiedział do wicewojewody Przemysława Paci, który jak zawsze był z Drużyną.

Wicewojewoda poprosił chłopca o zeszyt i napisał usprawiedliwienie. Dołączył do niego swoją wizytówkę.

A jako gospodarz wydarzenia przywitał też uczestników.

– Dawno w urzędzie nie było tyłu młodych, pełnych serca wolontariuszy. Łączy Was jedno, chęć niesienia pomocy innym. Cieszę się, że jesteście, że przyszliście dla Nikodema i bierzecie udział w czymś naprawdę ważnym. To dowód, że w Polsce można robić naprawdę fajne rzeczy. – powiedział wicewojewoda.

Wiele pozytywnych emocji wzbudziło też rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pod hasłem: „Najsilniejszą bronią bywa zwykły, ludzki gest”. Na konkurs przyszło około 1500 prac. Laureaci – uczniowie i przedszkolaki otrzymali nagrody i okolicznościowe dyplomy. W czasie dzisiejszego dnia nie brakowało pokazów ratownictwa medycznego i dowiedzieć się, w jaki sposób pomóc innym

Akcja „Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą” została zorganizowana właśnie dzisiaj, ponieważ mijają trzy miesiące, od kiedy odszedł Nikodem Woźniak. Niko miał 19 lat, był uczniem liceum nr 14, przez wiele miesięcy zmagał się z chorobą, nigdy się nie poddał, miał wiarę i wielką chęć życia. Dzięki niemu wielu młodych ludzi oddawało krew. Niko pokazał, że każdy jest potrzebny, każdy może pomagać i walczyć.

Akcja zapoczątkowała też obchody 5 – lecia działalności Drużyny Szpiku. Dokładnie 26 maja w Dzień Mamy właśnie w urzędzie wojewódzkim na konferencji m. in. wicewojewoda Przemysław Pacia poinformował o powstaniu Drużyny Szpiku. Wielu członków Drużyny pojawiło się w urzędzie w czerwonych, charakterystycznych koszulkach. Każdego dnia Drużyna rośnie w siłę i zwycięża. Dzisiaj wszyscy, którzy wzięli udział w akcji byli zwycięzcami, tak, jak Niko.

Źródło, galeria fotografii: www.pacia.com.pl

Dołącz oświadczenie woli do swoich dokumentów: www.poltransplant.pl

Polecamy również:

 

Dobrze jest pomagać – www.pacia.com

 

Podziel się życiem – www.mozdzanowska.pl