Dodatkowy poseł do PE z Polskiego Stronnictwa Ludowego

Już w grudniu możemy spodziewać się 18 dodatkowych Posłów w PE – w tym 51. posła z Polski – poinformował w niedzielę 6 listopada „European Voice”. Będzie to poseł PSL. Ostatnią przeszkodą przed wprowadzeniem nowych rozwiązań wynikających z traktatu z Lizbony, gdzie ustalono nowy podział mandatów jest ratyfikacja ze strony Belgii. Nowych Posłów do PE można się już spodziewać nawet na mini sesji plenarnej w Brukseli z 30 11 na 1 12 2011, wszystko zależy od tego kiedy Belgia złoży dokumenty ratyfikacyjne w Rzymie”. PE ma zarezerwowaną rezerwę budżetową na ten i infrastrukturę biurową na ten cel. W chwili obecnej kolejnym, ostatnim poprzedzającym oficjalne złożenie w Rzymie, etapem jest podpis Króla Belgów. Nowy podział mandatów przewiduje zmniejszenie liczby posłów niemieckich z 99 do 96. Dodatkowych posłów zyskają odpowiednio: Hiszpania – 4,  Austria, Francja i Szwecja – po 2 oraz Bułgaria, Holandia, Łotwa, Malta, Słowenia, Wielka Brytania i Włochy – po 1. Co szczególnie dla nas istotne nowego posła zyska także Polska.

Obecna kadencja Parlamentu Europejskiego ma być okresem przejściowym – tzn., że dołączą deputowani z państw, które zyskują dodatkowych posłów, natomiast nie stracą mandatu trzej posłowie niemieccy – problematyczne i niedemokratyczne byłoby wskazanie, którzy mieliby to być.

Jak informuje „European Voice” belgijska ratyfikacja zależy w chwili obecnej już tylko od zgody Komisji Wspólnoty Brukselskiej – The Brussels regional Common Community Commission (CoCom) – reprezentującej region brukselski, jeden z trzech regionów wchodzących w skład federacyjnego państwa belgijskiego. Cytowany przez „EV” belgijski dyplomata informuje, że 28 października organ doradczy CoCom wyraził zgodę na przyjęcie zmian. „Mamy nadzieję, że to wszystko wydarzy się w listopadzie, dzięki czemu 18 posłów do podjęcia obowiązków w dniu 1 grudnia” – cytuje za swym źródłem „EV”.

Zgodnie z przyjętymi w Polsce rozwiązaniami dodatkowy polski mandat przypadnie PSL.

Pierwotnie mandat miał objąć ś. p. poseł Edward Wojtas. Przykre, że przedłużający się proces wdrażania nowych rozwiązań uniemożliwił mu przyjęcie tego wyróżnienia – 10 kwietnia zginął tragicznie w katastrofie smoleńskiej.

W zaistniałej sytuacji mandat najprawdopodobniej obejmie Arkadiusz Bratkowski, obecny przewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego.

Poseł Andrzej Grzyb wraz z pozostałymi posłami PSL Jarosławem Kalinowskim, Czesławem Siekierskim w czerwcu b. r. wystosowali do Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka list z zapytaniem o procedury i harmonogram przewidziany dla przyjęcia dodatkowych posłów w związku z wejściem w życie Traktatu z Lizbony.

W odpowiedzi na nie Przewodniczący Jerzy Buzek udzielił informacji, że 18 dodatkowych wybranych przyszłych posłów będzie zasiadać w Parlamencie jedynie w charakterze „obserwatorów” aż do zakończenia procesu ratyfikacji przez wszystkie państwa członkowskie.

Poseł Andrzej Grzyb liczy na to, że wszelkie konieczne procedury wkrótce się zakończą, a nowi Posłowie rozpoczną sprawowanie mandatu niezwłocznie.

Linki:

http://www.tvn24.pl/-1,1723730,0,1,dodatkowy-europosel-dla-polski-skorzysta-psl,wiadomosc.html

http://www.rp.pl/artykul/749408-Bratkowski-z-PSL-51–polskim-europoslem.html

http://fakty.interia.pl/swiat/news/arkadiusz-bratkowski-z-psl-ma-byc-51-polskim-europoslem,1719206,4

http://wiadomosci.onet.pl/blogi/blogi-politykow/51-posel-do-parlamentu-europejskiego-z-polski-4-po,7378878,439391738,blog.html

http://www.psl.pl/nowosci/polityczne/51._posel_do_parlamentu_europejskiego_z_polski_4._posel_do_pe_z_psl/