Dla nas najważniejsza jest polska rodzina

Rodzina  jest  podstawowym  środowiskiem  życia każdego człowieka, wywierającym zasadniczy wpływ na jego rozwój. Jest grupą uniwersalną, pierwszą formą życia społecznego, która tworzy się i kształtuje spontanicznie –  jest najważniejszą instytucją we wszelkich społeczeństwach, wszelkich czasów. Szczęśliwa rodzina to pewna przyszłość Polski.  To właśnie Polskie Stronnictwo Ludowe wzmacnia polskie rodziny i czyni je szczęśliwszymi.

Zobacz co już zrobiliśmy dla polskiej rodziny:

 

Najdłuższy w Europie urlop rodzicielski

Jedną z wielu zmian, z których jesteśmy dumni, jest wydłużony urlop rodzicielski. Udało nam się przeprowadzić prawdziwą rewolucję w polityce rodzinnej – inaczej bowiem nie można nazwać wydłużenia z pół roku do roku płatnych urlopów dla rodziców po urodzeniu  dziecka.

Mogą z nich korzystać nie tylko rodzice pracujący na etatach, ale wszyscy opłacający składki ubezpieczeniowe, czyli także pracujący na umowach zlecenie czy prowadzący własne firmy.

Rodzice mogą dowolnie podzielić się urlopem, przy czym pierwsze 14 tygodni zarezerwowane jest dla mam. Wolno go także łączyć z pracą na połowę etatu. Do końca 2014 roku z nowych urlopów rodzicielskich skorzystało już 636 tys. rodziców.

Polacy mają najdłuższy w Europie 52-tygodniowy urlop rodzicielski – zrealizowane.

 

1000 zł miesięcznie przez rok na dziecko

Pierwszy rok po narodzinach dziecka jest kluczowy zarówno dla niego, jak i samych rodziców. Wszyscy powinni mieć w tym czasie równe szanse na wsparcie, bez względu na formę zatrudnienia.

Dotychczas z urlopów rodzicielskich mogły skorzystać jedynie osoby opłacające składki na ZUS. Dla rodziców, którzy z powodu swojej sytuacji zawodowej, nie korzystają z urlopów przygotowaliśmy specjalne wsparcie.

Co miesiąc przez rok po urodzeniu dziecka dostaną 1000 zł nowego świadczenia rodzicielskiego. Pomoc otrzymają m.in. osoby bezrobotne, studenci, rolnicy oraz pracujący na umowach o dzieło – w sumie ok. 125 tysięcy osób.

1000 zł miesięcznie przez rok na dziecko – zrealizowane.

 

Rodziny, które przekroczą próg dochodowy nie stracą wsparcia finansowego państwa

Polityka rodzinna powinna zachęcać do pracy, a nie do niej zniechęcać. Rodzice muszą mieć gwarancję, że gdy rozpoczną pracę, z dnia na dzień nie stracą wsparcia finansowego państwa.

Dotychczas obowiązywała zasada gilotyny: gdy rodzina przekraczała próg dochodowy uprawniający do pomoc, traciła prawo do świadczeń rodzinnych. Zmieniamy filozofię wprowadzając zasadę „Złotówka za złotówkę”.

Świadczenia nie będą już odbierane rodzicom, ale stopniowo obniżane wraz ze wzrostem dochodu rodziny. Zachęci to rodziców do podejmowania pracy dzięki gwarancji, że wsparcie finansowe utrzymają. Skorzysta na tym 160 tys. rodziców.

„Złotówka za złotówkę” – zrealizowane.

 

Ubezpieczenie na urlopie wychowawczym bez względu na formę zatrudnienia

Czas poświęcony opiece nad dzieckiem nie może odbijać się na wysokości przyszłych emerytur rodziców. Jeszcze do niedawna, państwo opłacało składki ubezpieczeniowe jedynie za rodziców pracujących na umowach o pracę.

Zmieliśmy to: wszyscy rodzice bez względu na formę zatrudnienia, także samozatrudnieni, rolnicy, studenci a nawet bezrobotni, mają w czasie urlopu wychowawczego opłacane z budżetu składki na ubezpieczenie społeczne. Skorzysta na tym nawet kilkaset tysięcy rodziców.

Ubezpieczenie na urlopie wychowawczym – zrealizowane.

 

Budowa żłobków

Rodzice powinni mieć możliwość powrotu do pracy po urlopie rodzicielskim. Do tego potrzebna jest rozbudowana sieć żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów. Po latach zaniedbań, gdy zamiast tworzyć nowe placówki, raczej zamykano już istniejące – wreszcie sieć opieki dla najmłodszych dzieci się rozwija.

Jeszcze w 2007 roku w całej Polsce były zaledwie 373 placówki, dziś jest ich niemal siedmiokrotnie więcej – 2500. Na dzieciaki czeka już ponad 70 tys. miejsc. Nie byłoby to możliwe bez naszego programu „Maluch”, z którego w tym roku przekażemy 151 mln zł na utrzymanie i tworzenie nowych placówek.

Ułatwiliśmy również zakładanie placówek: uprościliśmy formalności, znieśliśmy bariery biurokratyczne, daliśmy możliwość rejestracji przez internet oraz tworzenia zespołów żłobkowo-przedszkolnych, wszystkie wymogi sanitarne zgromadziliśmy w jednej ustawie.

Program „Maluch” – zrealizowane.

 

Maluch na uczelni

Studenci często rezygnują z posiadania dzieci, bo obawiają się, że nie będą mogli pogodzić wychowywania ich z nauką. Wychodzimy naprzeciw tym problemom.

Po raz pierwszy w tym roku ze środków na budowę żłobków, klubów dziecięcych czy zatrudnienie dziennego opiekuna będą mogły skorzystać uczelnie wyższe.Zarezerwowaliśmy na ten cel w budżecie 11 mln zł. Udział w programie chcę wziąć już ponad 60 uczelni wyższych – m.in. Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Rzeszowski, Uniwersytet Medyczny w Lublinie i Politechnika Śląska.

Maluch na uczelni – zrealizowane.

 

„Karta Dużej Rodziny”  – wsparcie rodzin wielodzietnych

Rodziny wielodzietne przypominają nam o wartościach, o których człowiek czasem zapomina. Dają także nadzieję na to, że kryzys demograficzny może nas ominąć.

Program „Karty Dużej Rodziny” to wsparcie rodzin wielodzietnych. Swoją kartę odebrało już blisko milion osób, które mogą korzystać ze zniżek na jedzenie, kosmetyki, ubrania i odzież, a także paliwo, usługi telekomunikacyjne i przejazdy pociągami.

W program udało się zaangażować nie tylko instytucje publiczne, samorządy, ale także firmy prywatne. We wspieranie dużych rodzin zaangażowało się już ponad 750 partnerów i wciąż przybywają kolejni. Społeczna odpowiedzialność biznesu, to także uczestnictwo w projekcie „Karta Dużej Rodziny” .

„Karta Dużej Rodziny” – zrealizowane.

 

Szczęśliwa rodzina to pewna przyszłość Polski!