Zakończenie wojny ideologicznej, potwierdzenie woli uczestnictwa w UE czy ciągłość decyzji zbrojeniowych i energetycznych – to są podstawy Deklaracji Krakowskiej. Wzywamy wszystkie siły polityczne do jej poparcia – apelował w Krakowie prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.

W piątek, w 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, na Rynku Głównym w Krakowie politycy KP-PSL, w tym prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz podpisali Deklarację Krakowską. Autorem tekstu Deklaracji Krakowskiej jest senator Kazimierz Ujazdowski.

– Podpisujemy dziś Deklarację Krakowską – ideowe, patriotyczne i historyczne zobowiązanie. Jesteśmy strażnikami tych wartości. Święto Niepodległości to dzień, który powinien łączyć Polaków. Zrobimy wszystko, by tak było – powiedział prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.

Hasłem przewodnim Deklaracji Krakowskiej jest „Rzeczpospolita – bezpieczny dom dla wszystkich obywateli”.

Podkreślono w niej, że „patriotyzm i troska o dobro obywateli zobowiązują do odrzucenia partyjniactwa, ograniczenia skali konfliktu pomiędzy różnymi grupami społecznymi oraz wspólnego działania na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa państwa i jego potencjału. Prawda ta jest szczególnie aktualna „w obliczu agresywnego imperializmu Rosji i bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa Rzeczypospolitej”.

– Patriotyzm to nie jest tylko jeden dzień do roku czy dwa dni świąt narodowych. To jest ciągłe dbanie o politykę – wskazał Władysław Kosiniak-Kamysz.

Ludowcy wezwali wszystkie siły polityczne do wspólnego zobowiązania obejmującego 10 punktów Deklaracji Krakowskiej:

  • Zakończenie wojny ideologicznej niszczącej podstawy wspólnoty obywatelskiej
  • Uznanie kultur za podstawę jakości społeczeństw,
  • Przywrócenie respektu dla wszystkich władz konstytucyjnych, w tym parlamentu i niezależnego sądownictwa,
  • Okazywanie szacunku wszystkim grupom społecznym i zaprzestanie praktyk ich dyskryminujących,
  • Potwierdzenie ciągłości wydatków w zakresie strategicznych inwestycji militarnych i energetycznych,
  • Przyjęcie mechanizmu stałej konsultacji najważniejszych spraw państwowych z udziałem wszystkich sił reprezentowanych w Sejmie i Senacie,
  • Powrót do partnerskiej współpracy władz państwowych z samorządowymi,
  • Jednoznaczne potwierdzenie woli dalszego członkostwa w UE jako zasadniczej przestrzeni realizowania polskich interesów,
  • Niewprowadzanie sporów ideologicznych i politycznych do szkół,
  • Przywrócenie na stanowiska publiczne najbardziej wartościowych osób skrzywdzonych ze względów politycznych i partyjnych.

– Patriotyzm dla wszystkich, historia oparta o prawdę i bezpieczeństwo narodowe – to trzy główne hasła, które powinny przyświecać obchodom Święta Niepodległości. Wzywamy wszystkie siły polityczne, by one były wyjęte poza polityczny spór – podkreślił prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.