Coroczne seminarium Uniwersytetu Ekonomicznego z Poznania w Parlamencie Europejskim – spotkanie z komisarzem Dacianem Ciolosem

W dniach 2-6 grudnia bieżącego roku w Brukseli, na zaproszenie posła Andrzeja Grzyba, odbył się wyjazd studyjny studentów Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, Wydziału Ekonomii, specjalność polityka i gospodarka żywności oraz SKN Gospodarki Żywnościowej. [ZDJĘCIA]

Wizyta w Brukseli obejmowała liczne spotkania. W pierwszym dniu studenci mieli możliwość wzięcia udziału w seminarium w siedzibie Biura Informacyjnego Województwa Wielkopolskiego w Brukseli i spotkanie z dyrektorem, Panią Moniką Kapturską oraz z Panem Markusem Wenig, dyrektorem w siedzibie Przedstawicielstwa Brandenburgii przy UE w Brukseli. Pomiędzy seminariami „młodzi ekonomiści” podziwiali uroki stolicy Unii Europejskiej.

Kolejny dzień był punktem kulminacyjnym wycieczki. Studenci mieli niepowtarzalną okazję pobytu w Parlamencie Europejskim, który poprzedzony był seminarium w siedzibie stałego przedstawicielstwa RP przy UE z Radcami z departamentu Rolnictwa i Rybołówstwa – prof. Andrzejem Babuchowskim oraz Panem Krystianem Kęciekiem.

Czas spędzony w Parlamencie Europejskim obfitował w liczne, niezwykle ciekawe atrakcje. Zaproszeni przez posła Andrzeja Grzyba goście mieli niepowtarzalną okazje spędzenia czasu z posłami do Parlamentu Europejskiego: Jarosławem Kalinowskim, Czesławem Siekierskim, Filipem Kaczmarkiem oraz naturalnie Andrzejem Grzybem. W trakcie seminarium studenci mieli możliwość wystąpienia przed posłami Parlamentu Europejskiego oraz wysłuchania punktów widzenia deputowanych, między innymi na temat kwot mlecznych oraz dopłat bezpośrednich.
Po spotkaniach z posłami studenci uczestniczyli w seminarium z dr Hanną Jahns, która jest przedstawicielem gabinetu Komisarza ds. Polityki Regionalnej. Obecność w budynku Parlamentu Europejskiego pozwoliła również na zwiedzenie najważniejszych miejsc oraz Parlamentarium. Studenci mieli okazję spotkania z Dacianem Ciolosem, komisarzem ds. rolnictwa, z którym mogli porozmawiać i uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich pytania dotyczące rolnictwa.

W ostatnim dniu wycieczki studenci Uniwersytetu Ekonomicznego z Poznania uczestniczyli w seminarium w Europejskim Komitecie Ekonomiczno-Społecznym z ministrem Jackiem Krawczykiem oraz seminarium z ministrem Jerzym Plewą.

Pobyt w Brukseli zapewne dla wielu studentów mógłby trwać znacznie dłużej, jednak dzięki napiętemu harmonogramowi, młodzi ludzie mogli spotkać wiele znanych osób oraz zwiedzić bardzo ciekawe miejsca.

[ZDJĘCIA]

Oprac. Patryk Wróbel