Cichowo stolicą sikawek

Dojazd sikawkami do zbiornika wodnego, wyprzęgnięcie koni, uruchomienie pompy wodnej i wiele innych zadań musieli wykonać uczestnicy VIII Europejskich i XI Krajowych Zawodów Sikawek Konnych, które w minioną niedzielę odbyły się w Cichowie, w gminie Krzywiń. Do rywalizacji przystąpiło 90 drużyn, w tym 24 kobiece. Przyjechali zawodnicy z całego kraju oraz z Niemiec, Słowacji i Węgier.

 

 

Strażakom – ochotnikom kibicowali wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak, sekretarz stanu Eugeniusz Grzeszczak oraz wicewojewoda wielkopolski Przemysław Pacia.

Zawody odbyły się już po raz jedenasty i były rekordowe pod względem liczby uczestników jak i publiczności.

– Z wielką przyjemnością przyjeżdżam do Cichowa. Podziwiam pasję i pracę ludzi, którzy remontują stary sprzęt i przywracają go do dawnej świetności. To ważny kawałek historii straży pożarnej w Polsce – powiedział Przemysław Pacia.

Niektóre sprzęty używane w rywalizacji mają ponad 180 lat i nadal są sprawne.

Zawody organizowane przez Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP są unikatowe na skalę europejską. Uczestnicy wykorzystują historyczny sprzęt, umundurowanie oraz zaprzęgi konne. W tym roku zawody połączono z jubileuszem 90 – lecia Związku OSP RP.

Relacja:

http://www.tvp.pl/poznan/informacja-i-publicystyka/teleskop/wideo/14082011-godz-2145/5105813

http://www.zosprp.pl/files/news/419/Informacja_prasa_Sikawki_konne_2011.pdf

GALERIA FOTOGRAFII: