CHWAŁA BOHATEROM POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO

 

 To, jak ważne dla mieszkańców Wielkopolski jest zwycięskie Powstanie Wielkopolskie świadczą uroczystości upamiętniające bohaterów, które odbywają się corocznie na terenie całego województwa.

Do udziału w uroczystych obchodach zaproszony został Przewodniczący Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Paszyk, który uczestniczył w IV edycji kościańskiej gry miejskiej „Kryptonim Wolność” oraz w gminnych obchodach 96. rocznicy Powstania Wielkopolskiego, które odbyły się w gminie Wieleń.

IV edycja gry miejskiej „Kryptonim Wolność”, która upamiętnia 96-tą rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego, odbyła się 21 lutego 2015 r. w Kościanie. Powstanie Wielkopolskie jako żywa historia to już w Kościanie tradycja. Uczestnicy gry miejskiej odtwarzają jedno z wydarzeń roku 1918, kiedy to harcerze z kościańskiej rezerwy skautowej im. Jana III Sobieskiego w nocy z 29 na 30 grudnia, bez jednego wystrzału zdobyli broń dla powstańców z niemieckiego arsenału, który znajdował się w szpitalu psychiatrycznym w Kościanie. Akcja ta nosiła kryptonim „Wolność”.

 Uczestnicy gry miejskiej, jak co roku byli prowadzeni przez miejsca związane z powstaniem, zdobywając punkty za wykonywanie zadań. Na koniec Przewodniczący Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Paszyk złożył kwiaty pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich dla uczczenia ich pamięci.

{AG}gra_miejska{/AG}

Wcześniej, bo 6 lutego 2015 r. w Rosku odbyły się gminne obchody 96. rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Oprócz Przewodniczącego Sejmiku, w uroczystościach udział wzięli również: Radny Województwa Wielkopolskiego Jerzy Kado, Starosta Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego Tadeusz Teterus oraz przedstawiciele gminnej organizacji PSL.

Obchody rozpoczęła Msza Św. w Kościele pod wezwaniem św. Apostołów Piotra i Pawła w Gulczu. Po mszy goście, mieszkańcy oraz uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich i Gimnazjum im. prof. Bronisława Geremka przeszli pod pomnik Powstańców Wielkopolskich, gdzie odbył się apel poległych. Złożono również wiązanki kwiatów i zapalono znicze.

Po apelu poległych, w budynku Zespołu Szkół w Rosku odbyła się część oficjalna i artystyczna przygotowana przez uczniów szkoły w hołdzie Powstańcom Wielkopolskim.

{AG}wielen{/AG}

 

Tekst: Kinga Kołodziejczak

Zdjęcia: Urząd Miejski w Kościanie (Gra Miejska), Kinga Kołodziejczak (Rosko)