Wczorajsze wydarzenia pokazały dobitnie, że nie możemy się „przyzwyczajać” czy „oswajać” z wojną za naszą granicą. Oprócz posiedzenia RBN oczekujemy informacji premiera Mateusza Morawieckiego nt. obecnej sytuacji na tym posiedzeniu Sejmu. Deklarujemy jedność, ale oczekujemy też rozmowy o najważniejszych sprawach Polaków – powiedział przed posiedzeniem RBN prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.

Siły rosyjskie przeprowadziły we wtorek po południu zakrojony na szeroką skalę atak rakietowy na Ukrainę, wymierzony głównie w obiekty energetyczne. Na terenie Polski, leżącej niedaleko od granicy z Ukrainą wsi Przewodów spadł pocisk. W wyniku eksplozji śmierć poniosło dwóch obywateli Polski.

W związku z tymi wydarzeniami Prezydent Andrzej Duda zwołał dzisiaj na godz. 12:00 posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego

Prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz przed obradami RBN powiedział, że poza rozmowami na Radzie PSL oczekuje również informacji premiera Mateusza Morawieckiego na posiedzeniu parlamentu.

– Wczorajsze wydarzenia pokazały dobitnie, że nie możemy się „przyzwyczajać” czy „oswajać” z wojną za naszą granicą. Oprócz posiedzenia RBN oczekujemy informacji premiera Mateusza Morawieckiego nt. obecnej sytuacji na tym posiedzeniu Sejmu – podkreślił Władysław Kosiniak-Kamysz.

– To jest konieczne, żeby opinia publiczna i wszystkie siły polityczne mogły publicznie zabrać głos w tej sprawie, wyrazić jedność, ale też zadać pytania. My tę jedność deklarujemy, ale oczekujemy solidarności, czyli dwukierunkowego działania, konsultacji, rozmowy o najważniejszych sprawach, najważniejszych zakupach, również w bezpieczeństwie energetycznym oczekujemy konsultacji i współpracy, bo to wieloletnie projekty – dodał prezes PSL.

Władysław Kosiniak-Kamysz oświadczył, że PSL postuluje także regularne zbieranie się RBN i stałe konsultacje z opozycją ws. bieżącej sytuacji.

– Nie ma rządu, nie ma opozycji, jest tylko Polska i Polacy, są obowiązki wobec Polski – to jest niezmienne stanowisko PSL i Koalicji Polskiej. To nie są tylko słowa, ale także nasze czyny. Popieraliśmy, będąc w rządzie i w opozycji, różnego rodzaju działania związane z bezpieczeństwem, jak budowa zapory na granicy polsko-białoruskiej, modernizacja armii i wola podtrzymania działań zakupowych dla polskiej armii – podkreślił.

Lider PSL mówił, że na posiedzeniu RBN PSL chciałoby usłyszeć ocenę wydarzeń.

– Chcemy usłyszeć na Radzie Bezpieczeństwa Narodowego ocenę i relacje rządzących z tego co wczoraj zaszło. Jakie mechanizmy zadziałały? Co należy poprawić? Jakie są wnioski, by informacja w takich sytuacjach była precyzyjna i docierała szybciej ? – zaznaczył Władysław Kosiniak-Kamysz.

– Precyzja informacji jest podstawą w takich sytuacjach. Szybciej mogło nastąpić zapewnienie, że systemy bezpieczeństwa działają i następuje wyjaśnianie okoliczności. Tego zabrakło w pierwszych godzinach, gdy wielu Polaków czuło się zaniepokojonych – dodał prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Władysław Kosiniak-Kamysz stwierdził także, że w obliczu ostatnich ataków rakietowych Rosji na infrastrukturę krytyczną Ukrainy można spodziewać się wzrostu liczby uchodźców uciekających do Polski. Konieczna jest więc informacja o stanie przygotowania na ich przyjęcie.