Akademia Młodego Dyplomaty

Laureaci wojewódzkiego konkursu „Moja szkoła w Unii Europejskiej” spotkali się dziś w urzędzie wojewódzkim na uroczystym wręczeniu nagród. Uczniom gratulacje złożył wicewojewoda wielkopolski Przemysław Pacia.

Polecamy również artykuł:
Mistrzowie Polskiej Kreatywności

Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów z Wielkopolski, którzy w najciekawsze sposób promowali Unię Europejską otrzymali nagrody z rąk wicewojewody i kurator oświaty. Wykazali się nieprzeciętną wiedzą o Europie, jej współczesnych problemach oraz działaniach Grupy Wyszehradzkiej.

– Gratuluję laureatom pomysłów. Jesteście młodymi ambasadorami nie tylko Polski ale całej Unii Europejskiej, ponieważ propagujecie wiedzę o naszym, wspólnym, europejskim domu. Możecie czerpać z najlepszych źródeł i budować świat pełen różnorodności – powiedział m.in. wicewojewoda Przemysław Pacia.

Młodzież na podstawie materiałów zebranych ze środków masowego przekazu, informatorów, spotkań i konferencji przygotowywała gazetki, prezentacje i opracowania na jeden z czterech tematów. Zadania dotyczyły głównie współpracy państw w ramach Grupy Wyszehradzkiej, w związku ze sprawowaniem przez Polskę od 1 lipca 2012 r. do 30 czerwca 2013 r. prezydencji w Grupie. Tegoroczna dziesiąta już edycja konkursu odbywała się pod hasłem „Akademia Młodego Dyplomaty” w szczególny sposób skupiała się na tematyce związanej z rolą służby dyplomatycznej.

W pierwszym, wojewódzkim etapie konkursu nadesłane prace oceniła komisja powołana przez wielkopolskiego kuratora oświaty. Pierwsze miejsca zajęły Joanna Trzcińska z Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Koźminku, uczennica Żanety Marszałek-Trzebińskiej i Magdalena Dudek z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Śremie, przygotowana przez Annę Kubiszewską. Podczas uroczystego finału konkursu wystąpili też uczniowie Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. M. Karłowicza w Poznaniu.

Prace zdobywczyń pierwszych miejsc zakwalifikowane zostały do etapu ogólnokrajowego, w którym główną nagrodą jest wizyta studyjna w wybranych stolicach państw Grupy Wyszehradzkiej.

Konkurs zorganizowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

List z gratulacjami dla laureatów skierował również Poseł do Parlamentu Europejskiego Andrzej Grzyb.

www.pacia.com.pl