Samochody napędzane wodorem? W wielu miastach Europy to rzeczywistość. Także przyszłość transportu w Polsce. Transformacja energetyczna to wyzwanie i szansa dla gospodarki, ale też niezwykle ważny aspekt naszej troski o zdrowie i środowisko. Dlatego w poniedziałek, 11 lipca, w Parlamencie Europejskim odbędzie się spotkanie poświęcone redukcji emisji zanieczyszczeń przez transport zbiorowy.
Czy Polska da się zaprosić na randkę z wodorem? Organizatorzy debaty, pod takim właśnie hasłem, mają nadzieję, że tak. W Europie jest wiele miast, które już przekonały się do transportu publicznego, który jest przyjazny dla środowiska i zdrowia mieszkańców. Hamburg, Mediolan, Londyn. Teraz czas na nasz kraj. – Zmiana sposobu myślenia o transporcie publicznym, jako jednym z głównych trucicieli jest możliwa. Wymaga czasu, ale przede wszystkim merytorycznej i fachowej dyskusji, która pokaże korzyści płynące z wykorzystania wodorowych ogniw paliwowych – mówi Andrzej Grzyb, poseł do Parlamentu Europejskiego, który jest zaangażowany w sprawy związane z ochroną środowiska, także w kontekście transportu publicznego.
W trackie wieczornej debaty uczestnicy będą rozmawiać m.in. transformacja energetycznej transportu publicznego, która dla samorządów i producentów pojazdów jest wyzwaniem, ale z drugiej strony oferuje szansę rozwoju gospodarczego. Technologiczna innowacyjność ma kluczowe znaczenie w zapewnieniu konkurencyjności polskiego przemysłu, który ma szansę stać się europejskim i swiatowym liderem w tej dziedzinie – będzie przekonywać stowarzyszenie Hydrogen Europe, organizator spotkania, które reprezentuje prawie 100 firm wykorzystujących na co dzień energię wodorową.
O możliwościach polskich firm transportowych będzie mówić dr Dariusz Michalak, wiceprezes Solaris, producent autobusów z siedzibą w Poznaniu. Redukcja emisji szkodliwego tlenku węgla i przechodzenie na nowoczesny – ekologiczny wodór to jedno z działań pomagających w osiągnięciu regulacji Unii Europejskiej z zakresu dyrektywy w sprawie jakości powietrza wypracowanych m.in. w czasie COP 21 – ostatniej Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie klimatu.
„Randka z wodorem” odbędzie się w poniedziałek, 11 lipca 2016 roku, w Salon Privé in the European Parliament
Początek o godzinie 19.00
zdjęcie: organizator, wikipedia
Artykuł „Randka z wodorem” – debata o przyszłości transportu w Polsce pochodzi z serwisu Andrzej Grzyb.