Przeczytaj również: Wielkopolanie uczcili bohaterów powstania

Na pamięć zasługują równie Posłowie Polskiego Sejmu Dzielnicowego, reprezentujący Polaków z ziem całego zaboru pruskiego.Zgromadzenie Sejmu Dzielnicowego rozpoczęte w Poznaniu na kilka dni przed wybuchem Powstania Wielkopolskiego, jest chlubną kartą polskiej tradycji demokratycznej, obecnej także w tamtych trudnych czasach. To doskonały przykład samoorganizacji naszego naród u dla nadrzędnego celu – dobra Polski. To dowód, że porozumienie służy ludziom. Uczestnicy tych wydarzeń pozostaną w naszej historii przykładem patriotyzmu, miłości do Ojczyzny i gotowości służenia jej w każdej potrzebie”

– to fragment uchwały Wojewódzkiego Zjazdu Delegatów PSL Województwa Wielkopolskiego z dnia 7 czerwca 2008 r. w sprawie uczczenia i propagowania pamięci Uczestników zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, w tym Posłów Polskiego Sejmu Dzielnicowego, w 90-tą rocznicę tych wydarzeń. Zdania cały czas aktualne.

W uroczystościach przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich udział wzięli wielkopolscy parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele wielu instytucji i organizacji. m.in. Minister Rolnictwa Stanisław Kalemba. Zostały również złożone kwiaty w imieniu Posła do PE, Prezesa ZW PSL Andrzeja Grzyba. Najważniejsza była jednak obecność dzieci i młodzieży z wielkopolskich szkół. To od nich zależy czy pamięć o powstaniu nie umrze.
W Poznaniu centralne uroczystości z okazji 95. rocznicy Powstania Wielkopolskiego odbędą się w piątek, 27 grudnia 2013 r. Tradycyjnie już, dzień wcześniej, 26 grudnia br., o godz. 16.00 na poznańskim Dworcu Letnim odbyła się uroczystość powitania I. J. Paderewskiego. Natomiast w sobotę, 28 grudnia br., pamięć o powstańcach wielkopolskich uczczona zostanie w Warszawie.

Program uroczystości:

Poznań, 27 grudnia

• 10.15 złożenie kwiatów na mogile generała Stanisława Taczaka, Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan

• 11.00 uroczystości przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich, składanie kwiatów

• Następnie przemarsz do fary, w trakcie przemarszu składanie kwiatów przy: tablicy pamiątkowej Franciszka Ratajczaka, tablicy pamiątkowej Powstańców Wielkopolskich, tablicy pamiątkowej Ignacego Jana Paderewskiego i pomniku 15. Pułku Ułanów Poznańskich

• 12.45 msza święta w intencji Powstańców Wielkopolskich pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego Metropolity Poznańskiego, Fara Poznańska, ul. Gołębia 1

• 14.30 akcja „Przysięgamy, że pamiętamy”, inscenizacja powstańcza, plac Wolności

• 19.00 koncert marszałkowski „Fantazja Polska”, Aula Uniwersytecka

Po raz pierwszy od wielu lat, o godzinie 16.40 zabiją dzwony w poznańskich kościołach! To efekt m.in. informacji ujawnionych w październiku przez prezydenta Ryszarda Grobelnego, że dokumenty historyczne uznają godzinę 16.40 za moment wybuchu zwycięskiego powstania. 27 grudnia sygnały dźwiękowe pojawią się dwa razy: o godzinie 11.00 zawyją syreny w całej Wielkopolsce (godzina rozpoczęcia obchodów w województwie wielkopolskim), a w Poznaniu dodatkowo o godzinie 16.40 usłyszeć będzie można dźwięk kościelnych dzwonów.

Warszawa, 28 grudnia

• 12.00 msza święta w intencji Powstańców Wielkopolskich pod przewodnictwem Jego Eminencji Kardynała Kazimierza Nycza Metropolity Warszawskiego, Bazylika Archikatedralna, ul. Kanonia 6

• Przemarsz ulicami Warszawy

• 13.45 uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza, plac Marszałka Józefa Piłsudskiego

• Bezpośrednio po uroczystości złożenie wiązanek na cmentarzu wojskowym, ul. Powązkowska 43/45

W Warszawie zostanie zaaranżowany obóz powstańczy, uroczystościom będzie towarzyszył także 15. Pułk Ułanów.

Organizatorem uroczystości jest Marszałek Województwa Wielkopolskiego przy współpracy Miasta Poznania i Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919.

Źródło:

http://andrzejgrzyb.eu/foto/Impuls/impuls1.pdf

http://www.poznan.pl/mim/wiadmag/news/centralne-obchody-95-rocznicy-wybuchu-powstania-wielkopolskiego,66778.html

O Powstaniu Wielkopolskim:

http://www.powstaniewielkopolskie.pl/

http://27grudnia.pl/o-powstaniu.html

http://www.poznan.pl/powstanie/start.html

Oprac. Kinga Kołodziejczak