Dzień Flagi oraz 222. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja świętowana w Poznaniu

2 maja tego roku Wojciech Jankowiak, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, na zaproszenie Wojewody Wielkopolskiego Piotra Florka uczestniczył w obchodach Dnia Flagi w Poznaniu.


Prawdziwą ozdobą uroczystości była polska flaga, złożona z 10 tys. tulipanów, która stanęła na poznańskim Pl. Wolności. Po zakończeniu obchodów Dnia Flagi białe i czerwone kwiaty trafiły do rąk zgromadzonych poznaniaków.

 

Oficjalną cześć święta rozpoczęło wciągnięcie flagi państwowej na maszt w asyście wojska. Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych uświetniła uroczystość wykonaniem pieśni patriotycznych. Dodatkową atrakcją była prezentacja zabytkowych samochodów przez członków wielkopolskiego Automobilklubu. Chętni poznaniacy mogli otrzymać biało-czerwono flagę.

3 maja br. Wojciech Jankowiak, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego uczestniczył w obchodach 222. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystości odbyły się na Starym Rynku w Poznaniu.

Poprzedziła je msza święta w kościele farnym oraz krótka parada, w której uczestniczyli przedstawiciele władz, szkół, poczty sztandarowe i ułani na koniach.

Uroczystości na Rynku rozpoczęły się odegraniem hymnu i wciągnięciem na maszt flagi. Przy posągu króla Stanisława Augusta Poniatowskiego złożono kwiaty.

Święto jest obchodzone z okazji uchwalenia w 1791 roku „Ustawy Rządowej z dnia 3 maja”. Była to pierwsza konstytucja w Europie i druga na świecie.

Tekst: Joanna Jankowska

Zdjęcia: Piotr Schneider