150 – lecie Kółka Rolniczego w Sobótce

W sobotę, 10 marca 2012 roku, odbył się w Gimnazjum Publicznym im. Ludwika Szymoniaka w Sobótce Jubileusz 150-lecia Kółka Rolniczego w Sobótce. Uroczystości Jubileuszowe poprzedziła Msza Święta w intencji środowisk rolniczych w Kościele p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Po mszy świętej korowód ze sztandarami przeszedł z Kościoła do budynku Gimnazjum Publicznego, gdzie pod tablicą upamiętniającą patrona szkoły Ludwika Szymoniaka złożone zostały kwiaty.

Gości Jubileuszu przywitali Irena Frąszczak Wiceprezes Krajowego ZRKiOR oraz Poseł na Sejm RP Piotr Walkowski. Część oficjalną rozpoczęła chwila ciszy dla uczczenia pamięci założycieli i członków Kółka Rolniczego w Sobótce. Pani Irena Frąszczak przedstawiła bogatą i chlubną historię ruchu kółkowego w Polsce. Kołka Rolnicze są integralną częścią polskiej wsi, od początku swojego istnienia obrały sobie za cel dążenie szeroko rozumianego rozwoju wsi i rolnictwa. W zależności od potrzeb podejmowały one działalność oświatową, zaopatrywały rolników w środki produkcji, tworzyły wiejskie organizacje społeczne. Burzliwa historia Polski sprawiła, że Kółka Rolnicze stały także na straży polskości, zachowując polską tradycję, wiarę i kulturę. O historii Kółka Rolniczego w Sobótce opowiedziała Pani Renata Marciniak – Kolenda dyrektor Gimnazjum Publicznego im. Ludwika Szymoniaka w Sobótce. Przypomniała sylwetki założycieli i członków Kółka oraz patrona szkoły Ludwika Szymoniaka.

W Jubileuszowym spotkaniu udział wzięli rolnicy, działacze i członkowie organizacji rolniczych z terenu południowej Wielkopolski, przedstawiciele instytucji oraz władz samorządowych. Uroczystość Jubileuszową zaszczycili swoją obecnością Andżelika Możdżanowska Senator RP, Piotr Walkowski Poseł na Sejm RP Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej, Andrzej Grzyb Poseł do Parlamentu Europejskiego, Andrzej Butra Podsekretarz Staniu w MRiRW, Władysław Serafin Prezes Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, Krzysztof Grabowski Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, oraz Piotr Kuroszczyk Wójt Gminy Ostrów Wielkopolski.

Jubileusz był także okazją do wręczenia odznaczeń Zasłużonych dla Rolnictwa dla osób aktywnie działających w Kółkach Rolniczych, Kołach Gospodyń Wiejskich oraz Gminnych Spółdzielniach. Wręczone zostało także odznaczenie Wielkopolskiej Izby Rolniczej. Medalion im. Dr Aleksandra hr. Szembeka za działalność na rzecz rolnictwa i rozwoju wsi wielkopolskiej, które odebrał Ludwik Trawiński mieszkaniec Sobótki, obchodzący w tym roku 65 –lecie pracy zawodowej, od 46 lat pełniący funkcję dyrektora firmy Hodowla Roślin Sobótka, która składa się z dwóch gospodarstw usytuowanych w Sobótce i Kotowiecku.

W części artystycznej wystąpiła młodzież z Gimnazjum Publicznego im. Ludwika Szymoniaka w Sobótce oraz ze Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Sobótce. Uroczystość uświetnił, także występ zespołu Głogowianie, Biadkowianki oraz Żychliniacy.

Rok 2012 przez Krajową Radę Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, dla uczczenia 150 rocznicy powstania Kółek Rolniczych na ziemiach polskich, ogłoszony został Rokiem Jubileuszowym. Jednym z najstarszych Kółek Rolniczych jest to działające w Sobótce, którego powstanie datuje się na 8 marca 1862 roku i to właśnie tu uroczyście zainaugurowano krajowe obchody roku Jubileuszowego.

RELACJA TVP POZNAŃ (minuta 7:15):

http://www.tvp.pl/poznan/informacja-i-publicystyka/teleskop/wideo/11032012-godz1830/6713170

Oprac. K. Strzyż.

Zdjęcia: K. Strzyż, S. Dachowska.