Wielkopolskie Zaduszki Mikołajczykowskie

W przededniu 46. rocznicy śmierci byłego premiera i prezesa PSL Stanisława Mikołajczyka wielkopolscy Ludowcy uczcili jego pamięć – 8 grudnia w Poznaniu, 9 grudnia w Dobrzycy.

W Poznaniu obchody rozpoczęto uroczystą Mszą Św. w kościele pw. Św Wojciecha, następnie poczty sztandarowe przemaszerowały na Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan, gdzie przed grobem Cecylii i Stanisława Mikołajczyków zgromadzeni złożyli kwiaty i znicze. Wśród osób oddających hołd byłemu premierowi i prezesowi PSL byli m.in. Wicemarszałek Sejmu RP Eugeniusz Grzeszczak, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stanisław Kalemba, Prezes Zarządu Wojewódzkiego PSL Województwa Wielkopolskiego, Poseł do Parlamentu Europejskiego Andrzej Grzyb, Wicewojewoda Wielkopolski Przemysław Pacia oraz Prezes Towarzystwa im. Stanisława Mikołajczyka, Wicemarszałek Woj. Wlkp. Wojciech Jankowiak.

Minister Stanisław Kalemba w swoim wystąpieniu wspominał zmarłego w tym roku wybitnego działacza PSL Edwarda Dębowskiego – wieloletniego Prezesa Towarzystwa im. Stanisława Mikołajczyka. Współpracował On bezpośrednio z Premierem i Prezesem PSL Stanisławem Mikołajczykiem. Był członkiem Batalionów Chłopskich i inicjatorem sprowadzenia śp. Premiera do Poznania oraz postawienia Jego pomnika.

O godz. 12 w Sali Lubrańskiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu rozpoczęła się konferencja, którą poprowadził Prezes Towarzystwa im. Stanisława Mikołajczyka, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Wojciech Jankowiak. Wraz z nim przy stole prezydialnym zasiedli Seniorzy Towarzystwa: Urszula Kaczmarek, Henryk Burczyk, Andrzej Skałecki oraz Stanisław Pietrzak.

Zgromadzeni goście, Wicemarszałek Sejmu RP Eugeniusz Grzeszczak, Prezes ZW PSL Woj. Wlkp., Poseł do PE Andrzej Grzyb, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Zofia Szalczyk, Wicewojewoda Wielkopolski Przemysław Pacia, samorządowcy oraz wszyscy Ci, którym postać premiera Stanisława Mikołajczyka jest bliska wysłuchali m.in. inscenizacji przygotowanej przez uczniów gimnazjum z Opatówka oraz występu muzycznego kwintetu z Nowego Tomyśla. Krótką prelekcję wygłosił do zgromadzonych prof. Tadeusz Wallas, a spotkanie zakończyło wystąpienie poetki i dziennikarki Stanisławy Łowińskiej.

Podczas uroczystości wręczono również medale Pamiątkowe za Zasługi dla Ruchu Ludowego im. Stanisława Mikołajczyka: Urszuli Kaczmarek, Romanowi Okupniakowi, Markowi Ścigaj, Romanowi Komisarkowi oraz Stanisławowi Adamskiemu.

Natomiast w niedzielę 9 grudnia po raz 22. Ludowcy przybyli do Dobrzycy by oddać hołd byłemu premierowi i prezesowi PSL.

Dobrzyca w życiorysie Stanisław Mikołajczyka jest miejscem niezwykłym i ważnym. To tutaj polityk w latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku zakładał pierwsze organizacje rolnicze. Praca u podstaw była bliska jego sercu, aż do śmierci. Ideały, które przyświecały założycielowi ruchu ludowego, nadal są ważne dla członków Polskiego Stronnictwa Ludowego. – Idee Wincentego Witosa, Stanisława Mikołajczyka, Macieja Rataja czy generała Franciszka Kamińskiego. Ich myśli pomagają nam utrzymać jedność- mówił w czasie uroczystości w Dobrzycy Stanisław Kalemba, minister rolnictwa- to siła polskiego ruchu ludowego, z której nadal korzystamy. To fundament, na którym warto budować. Ludowcy od 22. lat spotykają się w Dobrzycy i wspominają swojego wielkiego przywódcę.

Zaduszki Mikołajczykowskie rozpoczęła msza święta w małym, zabytkowym kościółku św. Tekli, w którym przed laty przyszły premier brał ślub. Po nabożeństwie członkowie Polskiego Stronnictwa Ludowego – na czele z Andrzejem Grzybem, Posłem do Parlamentu Europejskiego i Stanisławem Kalembą, ministrem rolnictwa, oraz uczniowie szkół noszących imię tego wielkiego polityka złożyli kwiaty pod obeliskiem go upamiętniającym. – Ludowcy powtarzali, że polska niepodległość powinna być budowana na wierze naszych ojców. Przed ponad dwudziestu laty, kiedy do naszego kraju wróciła demokracja, mieszkańcy Dobrzycy, z własnej inicjatywy, upamiętnili dorobek Stanisława Mikołajczyka stawiając tutaj obelisk. To pokazuje jak jego działania, jego spuścizna wiele znaczy dla Polaków, że nie zapomnieli o tym, który pracował dla nich i z myślą o nich- dodał Kalemba.

Andrzej Grzyb, poseł do Parlamentu Europejskiego, podkreślił, że Stanisław Mikołajczyk pozostawił dobrego ducha w Dobrzycy. Ta aura od 22. lat przyciąga tutaj osoby, dla których wartości przywódcy ruchu ludowego są wskazówkami życia. – Życie należy budować na wartościach, my ich nie musimy szukać, my je mamy, one nie są nam obce. Pytanie brzmi na ile będziemy umieli z nich skorzystać? To zależy tylko od nas. Poseł podkreślił też, że wartości, które pozostawili twórcy Polskiego Stronnictwa Ludowego to dla obecnych jego członków wspólny mianownik, emocje, które łączą. – Rodzina ludowców to miejsce, w którym ludzi łączą emocje. Te emocje są związane z tym, co przeszli nasi ojcowie, dziadkowie, którzy łączyli tęsknotę za wolną Polską ze sprawiedliwością społeczną. Nasza spuścizna jest ogromna, tworzą ją ludzie wyjątkowi i ich wielkie idee.

W czasie Zaduszek Mikołajczykowskich wielkopolscy ludowcy mówili o powołaniu Instytutu Politycznego Polskiego Stronnictwa Ludowego, którego patronem będzie Stanisław Mikołajczyk oraz o społecznym ruchu budowy w Warszawie pomnika byłemu premierowi. Spotkanie było okazją do uhonorowania najaktywniejszych medalem im. Wincentego Witosa, złotą koniczynką, medalem im. Stanisława Mikołajczyka.

Po spotkaniu w Dobrzycy poseł Andrzej Grzyb odwiedził byłego posła PSL Józefa Gruszkę.

13. oraz 16. grudnia 2012 r. odbędą się uroczystości w Wągrowcu, a 2 lutego 2013 r. w Siedlikowie, na które zapraszamy.

Galeria zdjęć dostępna na FanPage PSL Wielkopolska pod adresem:

www.facebook.com – Poznań

www.facebook.com – Dobrzyca

oraz na stronach internetowych:

www.psl.krotoszyn.com.pl

www.zycie-pleszewa.pl

 

O Wielkopolskich Zaduszkach Mikołajczykowskich pisano i mówiono również:

www.tvp.pl [9:38]

www.wiadomosci.onet.pl

www.pleszew.naszemiasto.pl

www.rc.fm

www.wiadomosci.gazeta.pl

www.dzieje.pl

 

Oprac. Agnieszka Walczak, Kinga Kołodziejczak

Zdjęcia: Kinga Kołodziejczak, Paulina Jurkiewicz, Robert Pilarczyk, Katarzyna Strzyż