10 rocznica protestów rolniczych

Andrzej Grzyb, Poseł do Parlamentu Europejskiego, wziął udział w obchodach 10 rocznicy rolniczych protestów w powiecie kaliskim.

Uczestnicy tamtych wydarzeń oraz przedstawiciele świata polityki i lokalnych środowisk złożyli kwiaty przy obelisku w Cieni II, gdzie protesty miały najtragiczniejszy przebieg. Mszę w intencji rolników odprawił ks. bp. senior Stanisław Napierała. Po nabożeństwie wszyscy spotkali się przy obelisku w Mycielinie i tam także złożyli kwiaty.
10 lat temu, w styczniu, rolnicy z powiatu kaliskiego wyszli na ulicę i przez kilka miesięcy protestowali przeciwko sytuacji w rolnictwie. [ZDJĘCIA]

– Celem protestów było zwrócenie uwagi na tragiczną sytuację materialną i bytową polskiej wsi. Chcieliśmy zaprotestować przeciwko upokarzająco niskim cenom, brakowi zbytu i importowi produktów rolnych z zachodu, które były gorszej jakości niż oferowane przez nas- czytał wspomnienia rolników ks. bp. Stanisław Napiera- chcieliśmy bronić polskiej ziemi, tradycji i kultury. Chcieliśmy, poprzez protesty, dać lepsze perspektywy naszym rodzinom.

Najtragiczniejszym dniem protestów okazał się 12 lutego 2003 roku. Tego dnia w Cieni II doszło do starć między protestującymi rolnikami i policją. Krzysztof Nowak, obecnie radny powiatu kaliskiego, stracił oko. – W moim kierunku padło kilka strzałów. Strzelający stali ok. 500-set metrów ode mnie. Jedna z kul trafiła mnie w oko. Pozostałe w głowę- przypomina tamte wydarzenia Krzysztof Nowak. Protesty trwały do maja. Dla wielu rolników zakończyły się sprawami w sądzie.

W niedzielę modlono się w intencji rolników biorących udział w protestach, ale i za obecną sytuację polskiej wsi i gospodarki.

AW

Źródło: www.andrzejgrzyb.eu