wsw7Prawdziwki, borowiki, rydze, pieczarki, boczniaki. Duszone, smażone, gotowane, marynowane. Grzyba można przyrządzić na wiele sposobów. I zawsze będzie smacznie. Dlatego trudno było wybrać zwycięzcę Konkursu na Najsmaczniejszą Potrawę z Grzyba. Finał, połączony z degustacją, odbył się w czasie Wielkopolskiego Święta Wsi w Wysocku Wielkim. W nagrodę reprezentanci wszystkich uczestników pojadą do Parlamentu Europejskiego w Brukseli.

Konkurs trwał od grudnia. Przez kilka miesięcy odbywały się prezentacje potraw przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z Wielkopolski, Lokalne Grupy Działania, organizacje kobiece, szkoły gastronomiczne czy producentów grzybów.

– Celem konkursu jest popularyzacja tradycyjnej kuchni wielkopolskiej, promowanie produktów charakterystycznych dla Wielkopolski, promocja potraw z grzybami jako dań na każdą okazję oraz prezentację umiejętności kulinarnych. Z okazji dzisiejszego finału konkursu przygotowaliśmy też 6 tysięcy porcji flaków z boczniaka – wyjaśnił Piotr Walkowski, poseł RP i prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej, która była organizatorem konkursu.

W Wysocku Wielkim, w czasie finału konkursu, także można było spróbować specjałów przygotowanych przez uczestników. Serwowano grzyba na wszystkie możliwe sposoby.

– Jest tyle gatunków grzybów, że można z nich zrobić wszystko i na wiele sposobów. My przygotowałyśmy bigos z kapusty pekińskiej z pieczarkami, wafle z mielonym, pieczarkami i papryką. To doskonała przekąska. Mamy też sałatkę z marynowanymi kurkami – mówi Teresa Łazarek z KGW w Chełmcach.

– My mamy pieczarkę marynowaną, sałatkę z pieczarek i grzybki w koszyczku. To ciasto z kremem przypominające borowiki – wylicza Elżbieta Kozłowska z KGW ze Śmigła.

Większość uczestników przygotowała po kilka dań. Część to propozycje, które wykorzystują na co dzień w kuchni. Przy okazji konkursu wiele osób poszukiwało nowych przepisów i pomysłów.

– Pieczarki w cieście naleśnikowym w zalewie słodko – kwaśnej. Pieczarki faszerowane wątróbką, szpinakiem. Pasztet gryczano– grzybowy w sosie grzybowym, flaki z boczniaka. Możliwości jest wiele – dodała Beata Bińkowska, KGW Kaszczory – Z grzyba można wykonać wiele dań dodając warzywa, zboża czy mięso.

Do konkursu zgłoszono kilkadziesiąt dań przygotowanych przez ponad 30 organizacji.

– Wybór był trudny i szczerze mówiąc sam jestem zaskoczony, że grzyby można przygotować na tyle różnych sposobów. Wachlarz smaków był ogromny – powiedział Andrzej Grzyb, poseł do Parlamentu Europejskiego, który objął konkurs patronatem.

W nagrodę, reprezentant każdego z uczestników konkursu, pojedzie do Brukseli. Organizatorami konkursu konkursy byli: WIR, poseł Piotr Walkowski, Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich „Gospodyni”, Stowarzyszenie Sołtysów Województwa Wielkopolskiego, ARR, WODR. Finał odbył się w niedzielę w czasie Wielkopolskiego Święta Wsi. Do Wysocka Wielkiego przyjechali rolnicy z całego województwa. Uroczystości rozpoczęła Msza Święta w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego. W trakcie nabożeństwa poświęcono sztandar Zarządu Wojewódzkiego Związku Zawodowego Centrum Narodowego Młodych Rolników. Wręczono też wyróżnienia dla osób związanych ze środowiskiem wiejskim. Odznaczenie, za zasługi na rzecz osób niepełnosprawnych, dostał m.in. poseł Piotr Walkowski. Wielkopolskie Święto Wsi było też okazją do zaprezentowania regionalnego folkloru.

GALERIA FOTOGRAFII

Agnieszka Walczak