Inwestycja kosztowała ponad 5 mln., złotych. Pieniądze pochodziły z budżetu państwa (1,5 mln., złotych), budżetu województwa (dawny Fundusz Ochrony Gruntów Rolnych- 1 mln., złotych) oraz z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu (2.5 mln., złotych).
O odtworzenie zbiornika lokalne władze zabiegały od wielu lat. Wielkopolski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Poznaniu wprowadził do planu inwestycyjnego to przedsięwzięcie, które w dużym stopniu zapewne odmieni życie mieszkańców gminy Miedzichowo i przyjeżdżających turystów. Wójt Stanisław Piechota myśli już między innymi o ścieżce rowerowej, miejscu na grill, wędkowaniu i terenie do gry w piłkę.
Przez kilka miesięcy mieszkańcy Miedzichowa patrzyli co tutaj się dzieje powiedział Arkadiusz Błochowiak, dyrektor Wielkopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Poznaniu. Dzisiaj możemy obejrzeć owoc naszej pracy, czyli imponujący zbiornik, który pięknie wpisał się w miejscowy krajobraz. Trudno uwierzyć, że niedawno był on zaniedbanym, zarośniętym sitowiem bajorem, a teraz jest pięknym obiektem, głównie zabezpieczającym przed powodzą. Liczę jednak na pomysłowość gospodarzy, że zadbają o jego uatrakcyjnienie.
To już drugi zbiornik odebrany w czerwcu w województwie wielkopolskim i 34 w regionie, który będzie zabezpieczał przed powodzią i sprzyjał rekreacji _ powiedział Krzysztof Grabowski, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego. Chcielibyśmy oddawać jeden taki obiekt miesięcznie i jestem pewny, że radość w wielu miejscach Wielkopolski z tego powodu byłaby ogromna. Jednak nie wszyto zależy od nas. Budowaliśmy ten zbiornik z myślą, aby zabezpieczał przed nieszczęściami, które niedawno nawiedzały Polaków i naszych sąsiadów, ale mam nadzieję, że ucieszy on także miłośników wypoczynku.
Jest nam ogromnie miło finansować obiekty, które zapewniają bezpieczeństwo, ale także przy okazji pozwalają okolicznym mieszkańcom wykorzystać walory przyrodnicze – powiedział Marek Baumgart, zastępca prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Zbiornik w Miedzichowie jest tego przykładem. Z podziwem obserwowałem jak zmienia się to miejsce, by dzisiaj zaprezentować się w całej okazałości.
Zbiornik zajmuje powierzchnię 5,3 hektara. Prace odtworzeniowe polegały na wykopaniu czaszy zbiornika, odtworzeniu kanału młyńskiego, wyprofilowaniu skarp, ich umocnieniu oraz obsianiu trawą. Wykonawcą była wyłoniona w drodze przetargu firma Hydrowat z Konina. Oddanie zbiornika uświetnił występ dzieci z miejscowej szkoły podstawowej, nawiązujący do tematyki ekologicznej.
Aurelia Pawlak
Fot. WZMiUW
Z prawej Arkadiusz Błochowiak, dyrektor Wielkopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Poznaniu, z lewej Stanisław Piechota, wójt gminy Miedzichowo.