Ukonstytuowało się powstanie komitetu inicjatywy obywatelskiej “Uczciwa Polska”. Mamy już 35 tys. podpisów. — To jest bardzo kompleksowy projekt ustawy. Nie chcemy, żeby podzielił on los wielu projektów dzisiaj zamrożonych przez panią marszałek, dlatego właśnie tryb obywatelski jego zgłaszania — zaznaczył przewodniczący komitetu inicjatywy obywatelskiej, poseł Krzysztof Paszyk. 

O ukonstytuowaniu komitetu związanego z inicjatywą obywatelską „Uczciwa Polska” poinformował w czwartek w Sejmie podczas wspólnej konferencji prasowej z członkami komitetu prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. 

Pod rejestracją komitetu obywatelskiej inicjatywy zebraliśmy 35 tys. Podpisów. W skład komitetu wchodzą przedstawiciele związków zawodowych, emerytów, organizacji młodzieżowych, politycznych i społecznych z różnych stron. 

— Dziękuję organizacjom społecznym, które popierają projekt “Uczciwa Polska”. To ważny moment, bo inicjatywy obywatelskie nie należą do częstych wydarzeń w polskim parlamencie. Mamy już 35 tys. podpisów. Zbierzemy ponad 100 tys. Zaprezentujemy ją w Sejmie — podkreślił prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. 

„Uczciwa Polska” to nie tylko pakiet trzech zaproponowanych przez ludowców projektów ustaw, ale cała filozofia państwa. Państwa, które szanuje przeszłość i swoją historię, ale również patrzy w przyszłość. Dba o każdego obywatela i jego bezpieczeństwo.  

Rozwiązujemy najważniejsze problemy: problem demografii, dostępu do mieszkania, problem osób starszych i ich samotnego życia, problem osób ciężko pracujących i wyzyskiwanych przez państwo. 

Własny kąt

Bez konkretnych rozwiązań nie zadbamy o dobry start dla młodych. Wymaga tego od nas sytuacja demograficzna i głos młodego pokolenia. Dostrzegamy ich potrzeby. Dlatego wychodzimy z programem Własny Kąt. 

— Uczciwa Polska dba o przyszłe pokolenia. Dziś największą przeszkodą na założenie rodziny pozostaje brak własnego mieszkania. Proponujemy program Własny Kąt: niskooprocentowany (1,5%) kredyt hipoteczny z gwarancją wkładu własnego 100 tys. zł. — wyjaśnił przewodniczący komitetu inicjatywy obywatelskiej poseł, Krzysztof Paszyk. 

Praca, która się opłaca

Uczciwa Polska docenia ludzi ciężkiej pracy. Wielu z nich w czasie szalejącej drożyzny PiS podjęło drugiej pracy, wyrabia nadgodziny czy założyło biznes po godzinach. Zwolnimy te aktywności z podatków i składek. Praca musi się opłacać. 

— “Uczciwa Polska” to państwo, które nie zabiera, jak ktoś ciężko pracuje, tylko zostawia mu więcej za tę ciężką pracę. Państwo nie pobierze podatków i składek od dodatkowej pracy czy nadgodzin — wskazał Krzysztof Paszyk. 

Dziedziczenie emerytur

Sytuacja seniorów staje się coraz trudniejsza. Wielu z nich samotnie zmaga się ze swoimi problemami. Musimy ich wesprzeć. Stąd nasza propozycja dziedziczenia emerytur współmałżonka. 

— Dzisiaj dane mówią o tym, że ponad półtora miliona emerytów dotyka skrajna bieda. W wielu wypadkach to są właśnie osoby, które są wdowcami, wdowami, które nagle z dnia na dzień znalazły się w bardzo trudnej sytuacji ekonomicznej, postawione wobec dramatycznych wyborów: czy kupno lekarstw w aptece, czy opłacenie rachunków za mieszkanie — podkreślił poseł Paszyk. 

“Uczciwa Polska” przeciwko nieuczciwemu państwu PiS

“Uczciwa Polska” to bardzo kompleksowy projekt ustawy. Nie chcemy, żeby podzielił on los wielu projektów dzisiaj zamrożonych przez panią marszałek, dlatego właśnie tryb obywatelski jego zgłaszania. 

Obywatelska inicjatywa ustawodawcza (inicjatywa ludowa) to jeden z elementów demokracji bezpośredniej, umożliwiający obywatelom wystąpić z inicjatywą ustawodawczą do parlamentu. Stawia obywateli na równi z posłami, Senatem, Prezydentem i Radą Ministrów (art. 118 Konstytucji RP). Aby projekt obywatelski trafił do Sejmu musi się pod nim podpisać minimum 100 tysięcy osób w 3 miesiące. 

Zachęcamy do składania podpisów pod projektem “Uczciwa Polska”!

 https://www.psl.pl/uczciwa-polska-przeciwko-nieuczciwemu-panstwu-pis-mamy-juz-35-tys-podpisow/