„Przede wszystkim powinniśmy docenić wysiłek rządu i prezydenta Ukrainy w tworzeniu spójnej i proeuropejskiej polityki. Ukraina zrobiła wielki krok, podpisując umowę stowarzyszeniową zarówno w części handlowej jak i politycznej. To odmowa jej podpisania przez poprzednie władze doprowadziła do późniejszych dramatycznych wydarzeń w tym kraju. Warto wspomnieć, że umowa została podpisana w sytuacji skrajnie trudnej – kiedy zagrożona jest integralność państwa ukraińskiego. Powinniśmy wezwać wszystkich sąsiadów Ukrainy do wysiłków na rzecz wsparcia integralności Ukrainy.” – mówił podczas debaty Poseł Andrzej Grzyb.
Wiemy, że reformy zaproponowane przez rząd premiera Jaceniuka w krótkim terminie nie przyniosą poprawy warunków życia obywateli – choć długoterminowo są niezbędne. Unia Europejska powinna pokazać Ukraińcom, że ich wspiera. Takim prostym i bezkosztowym, a zarazem silnym sygnałem byłaby liberalizacja reżimu wizowego. Powinniśmy ją wprowadzić tak szybko jak to proceduralnie możliwe – dodał Grzyb.
Majdan Niepodległości w Kijowie – to tam wyszli ludzie, którzy domagali się podpisania przez władze porozumienia o stowarzyszenie z Unią Europejską. Próba spacyfikowania demonstrantów doprowadziła do efektu domina w innych ukraińskich miastach, dzięki czemu udało się obalić prezydenta Wiktora Janukowycza i powołania nowego rządu. Ukraińcy cały czas próbują budować demokratyczne, wolne Państwo.
„Należy docenić ogrom wyzwania, które biorą na siebie Ukraińcy, a który związany jest z dostosowywaniem wielu aspektów funkcjonowania kraju, zmiany standardów. 20 lat temu proces ten skutecznie rozpoczęła Polska, również brałem w tych pracach udział, i wiem jak wielkie to zadanie. Dlatego powinniśmy ich jednoznacznie wspierać m.in. poprzez zniesienie reżimu wizowego – niestety, obecnie łatwiej do UE wjechać np. obywatelom Rosji niż Ukrainy” – zakończył Eurodeputowany.
W czwartek Parlament przegłosuje rezolucję sprawie eskalacji przemocy między prorosyjskimi bojówkami oraz ukraińskimi siłami rządowymi na wschodzie Ukrainy.
Głosowanie: czwartek, 17 lipca
Procedura: Oświadczenie Wysokiego Przedstawiciela Unii ds. Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa (z rezolucją)
Oprac.: ŁW, KK