Od września tego roku obowiązkowym elementem garderoby są odblaski. Każdy pieszy poruszający się po terenie nieoświetlonym powinien być zaopatrzony w świecący element, który z daleka informuje, że na drodze znajduje się też pieszy.

– Według mnie zmiany w przepisach to kolejny element do poprawy naszego bezpieczeństwa a szczególności bezpieczeństwa dzieci i młodzieży. Nawet najmniejszy element może uratować komuś życie – powiedział Andrzej Grzyb, poseł do Parlamentu Europejskiego.

Dlatego już na początku tego roku deputowany rozpoczął akcję rozdawania odblasków. Zielone i w kształcie koniczynki – na szczęście – trafiły do wybranych szkół i przedszkoli na terenie całego województwa Wielkopolskiego. Otrzymały je m.in. przedszkolaki z Brudzewa w powiecie konińskim, Przedszkola Sióstr w Grabowie nad Prosną i z Morawina w powiecie ostrzeszowskim. Na zakończenie roku szkolnego 2013/2014 trafiły do szkół w Chojnie (gm. Pakosław) i Pakosławiu w powiecie rawickim oraz do uczestników festynu z okazji Dnia Dziecka zorganizowanego w Kaczkowie w gminie Rydzyna. Świecące koniczynki zostały wręczone również uczestnikom II Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Unii Europejskiej pod patronatem Andrzeja Grzyba a zorganizowanym w Gimnazjum nr 2 w Kaliszu

– Maluchy i uczniowie, do których trafiły odblaski zazwyczaj poruszają się drogami nieoświetlonymi. Mieszkają z dala od centrów swoich miejscowości. W okresie jesienno-zimowym i wczesną wiosną, kiedy szybko zapada zmrok, są szczególnie narażeni na niebezpieczeństwo. I nie tylko kiedy wracają ze szkoły, ale także np. od kolegów. Mam nadzieję, że te niewielkie koniczynki sprawią, że będą bezpieczniejsi a kierowcy nauczą się, że z dróg trzeba korzystać rozważnie – dodał Andrzej Grzyb.

Akcje mające na celu poprawę bezpieczeństwa najmłodszych uczestników dróg w Wielkopolsce będą kontynuowane. Andrzej Grzyb, poseł do Parlamentu Europejskiego dodaje, że to jeden z wielu elementów, który ma sprawić, że Polska stanie się krajem bezpieczniejszych dróg. Podkreśla też, że konieczna jest ciągła praca uświadamiająca, że drogi to nie tory wyścigowe i ucząca dezaprobaty dla pijanych kierowców, którzy są największym zagrożeniem.

AW,

Zdjęcia: KPP w Rawiczu

Źródło: http://andrzejgrzyb.eu