Nowy Tomyśl wydziałem zamiejscowym i co dalej?
03 stycznia (czwartek) 2013 r. o godz. 11.30 w sali sesyjnej Nowotomyskiego Ośrodka Kultury odbyła się konferencja prasowa z udziałem Posła do Parlamentu Europejskiego, Prezesa Zarządu Województwa Wielkopolskiego PSL Andrzeja Grzyba, Członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego, W-ce Prezesa Zarządu Wojewódzkiego PSL Krzysztofa Grabowskiego, burmistrza Nowego Tomyśla Henryka Helwinga oraz radnego Rady Powiatu, Prezesa Zarządu Powiatowego PSL w Nowym Tomyślu Ireneusza Kozeckiego.
Podczas konferencji podsumowano 2012 rok, szczegółowo omówiono plany działania na 2013 rok, który będzie dość trudnym rokiem ze względu na dość napięte budżety gminy i województwa. Jednak najważniejszym z tematów była sprawa likwidacji 79 Sądów Rejonowych w Polsce. Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości Jarosława Gowina o likwidacji tychże Sądów najbardziej uderzyło w Wielkopolskę, bo na 31 powiatów ziemskich zlikwidowano 13 Sądów Rejonowych w tym Sąd w Nowym Tomyślu.
Może nie wszyscy mieszkańcy powiatu nowotomyskiego wiedzą – Sąd Rejonowy w Nowym Tomyślu stał się z dniem 1 stycznia 2013r Wydziałem Zamiejscowym Sądu Rejonowego w Grodzisku Wielkopolskim. Jakie wiążą się z tym problemy i utrudnienia?
Tego jeszcze nikt nie wie, czas pokaże. Może okazać się, że wiele niezakończonych spraw w zlikwidowanych Sądach po przeniesieniu będzie musiało rozpocząć się od nowa.
Poseł Andrzej Grzyb podkreślał, że walka o Sądy Rejonowe jeszcze się nie zakończyła, fakt, że inicjatywa obywatelska obrony Sądów nie przyniosła oczekiwanych skutków, nie oznacza końca starań i zabiegów o ich przywrócenie. Jest kilka możliwości działań w tym celu m.in. apele do parlamentarzystów z danego okręgu, rozmowy ze środowiskiem prawniczym i sądowniczym. Dokonać należy analizy działań ministra Gowina, czy rozporządzenie to jest zgodne z Konstytucją.
Burmistrz Nowego Tomyśla Henryk Helwing mówił o tym ile pracy i kosztów włożyły władze gminy i powiatu by w mieście mógł funkcjonować Sąd Rejonowy. Była to niewątpliwie logistyczna ekwilibrystyka. Należało szkołę muzyczną przenieść w miejsce szkoły zawodowej, a szkole zawodowej wybudować nową siedzibę, by budynek na placu Niepodległości mógł zostać siedzibą Sądu Rejonowego. Koszty ogromne a teraz po 10 latach Sąd został zlikwidowany-podsumował burmistrz.
Budżet Województwa Wielkopolskiego omówił Krzysztof Grabowski Członek Zarządu Województwa. Budżet ten jest bardzo napięty i szuka się wielu oszczędności, jednak nie zabrakło w nim pieniędzy na inwestycje, rozwój oraz przewozy regionalne, które są na utrzymaniu województwa a generują dość duże koszty. Województwo Wielkopolskie poradziło sobie właśnie z tym problemem kolei regionalnych nie było podobnych problemów jak w województwie Śląskim.
Ireneusz Kozecki podziękował burmistrzowi Helwingowi za pomoc i wkład w zbieraniu podpisów pod obroną Sądów Rejonowych, podpisów tych było kilka tysięcy. Jednocześnie przestrzegł przed tym, że za Sądami mogą zostać zlikwidowane Prokuratury Rejonowe, co za tym idzie może okazać się ze w przyszłości zlikwidowane zostaną 2 województwa, 70 powiatów i 200-300 gmin.
Oprac. Maciej Kasprzak
Źródło: nowytomysl.nowinylokalne.pl