Nowi członkowie Sieci Dziedzictwa Kulinarnego
We wtorek, 18 grudnia 2012r. Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski wziął udział w uroczystości wręczenia certyfikatów członkowskich Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska, która odbyła się w „Apiherbie” Ośrodku Apifitoterapii w Witosławiu.
Tym razem do sieci, której ideą jest promocja produkcji i sprzedaży lokalnej i regionalnej żywności, przystąpiło dziewięć nowych podmiotów, tym samym Sieć Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska zrzesza już 53 członków wśród nich producentów żywności wysokiej jakości, przetwórców, restauracje, gospody i gościńce.
Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski wyraził zadowolenie, że Sieć Dziedzictwa Kulinarnego powiększyła się 9 nowych podmiotów – Cieszę się, że rodzina Sieci Dziedzictwa Kulinarnego powiększyła się dzisiaj aż o 9 podmiotów. Z dumą mogę stwierdzić że oczekiwania, które były w tym roku zostały ponad normę spełnione. Jednak na tym nie poprzestaniemy ponieważ Wielkopolska jest bardzo dużym regionem i ma duży potencjał. Jestem pewien, że jest jeszcze sporo miejsc nie odkrytych, które swoim działaniem zasługują na miano członka Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska. Dążymy do liderów Sieci Dziedzictwa Kulinarnego w naszym kraju. Stawiamy jednak nie na ilość, ale przede wszystkim na jakość, jednak w Wielkopolsce jakość z ilością idą w parze – powiedziałem.
Nowo przyjęte podmioty do Sieci Dziedzctwa Kulinarnego Wielkopolska
1. VIN-KON S.A. w Koninie
Firma została założona w 1991 roku i jest największą firmą w Wielkopolsce przetwarzającą owoce i warzywa. Tradycją zakładu jest produkcja win owocowych. Zastosowana technologia gwarantuje wysoką jakość, odpowiednią trwałość oraz wyróżniające walory smakowo-zapachowe. Proces technologiczny produkcji oparty jest na metodzie tradycyjnej fermentacji. Wysokiej jakości surowce potrzebne do produkcji pozyskiwane są z terenu województwa wielkopolskiego.
VIN-KON S.A. wytwarza zarówno ekologiczne, jak i konwencjonalne produkty, tj. wina owocowe, napoje alkoholowe, koncentraty owocowe i warzywne. Wśród win owocowych trzy rodzaje win posiadają certyfikat rolnictwa ekologicznego, tj. wino z dzikiej róży, wino jarzębinowe oraz wino aroniowe.
2. Piekarnia-Cukiernia „NATURA” Zbigniew Piskorscy w Poznaniu
Firma od 10 lat zajmuje się produkcją pieczywa oraz wypiekiem m.in. rogali świętomarcińskich. Wszystkie wyroby piekarnicze i cukiernicze przygotowywane są na bazie naturalnych składników najwyższej jakości, bez użycia ulepszaczy, sztucznych barwników
i konserwantów. Jako jedna z nielicznych w regionie oferuje chleb orkiszowy z 100% zawartością orkiszu.
Rogale świętomarcińskie posiadają Chronione Oznaczenie Geograficzne i produkowane są według certyfikowanej receptury.
3. Gospodarstwo Ekologiczne „GRABINA” w Grabinie
Gospodarstwo zajmuje się ekologiczną uprawą rolną, z której pochodzą takie produkty, jak: kapusta biała głowiasta, marchew jadalna, cebula, buraki, fasola szparagowa, pszenica, ziemniaki, zielonka, a także pietruszka korzeniowa, rzepak ozimy, owies – ziarno.
Kapusta i ogórki kiszone są w tradycyjny sposób według starej, rodzinnej receptury. Ogórki kiszone są w słoikach, kapusta w beczkach.
4. Rzeźnictwo-Wędliniarstwo dr Maryniak w Skórzewie
Firma zajmuje się przetwórstwem mięsa i od sześciu pokoleń tworzy swe produkty w oparciu o rodzinne, tradycyjne receptury i wysokiej jakości surowiec. Wyroby wędliniarskie nie zawierają dodatków smakowych, ani sztucznych konserwantów. Surowiec mięsny pochodzi od wielkopolskich rolników i hodowców. Część asortymentu to wyroby na bazie mięsa ze świni złotnickiej. Tradycyjny sposób wytwarzania wędlin pozwala na zachowanie wysokiej przyswajalności składników.
Firma otrzymała wiele wyróżnień i dyplomów, m.in. I miejsce w konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” za serwolatkę (w 2008 roku), nominację do nagrody „Orła Agrobiznesu” (w grudniu 2011 roku).
5. „Karczma Kołodziej” Dorota Kamińska w Skokach
Budynek karczmy pochodzi z początku XX wieku, ale Karczma Kołodziej powstała w 2003 roku i od początku działalności oferuje regionalne dania tj. szare kluchy z boczkiem i kapustą, pierogi, karkówkę z ziołami, czosnkiem, podawaną z kopytkami oraz kaczkę z pyzami drożdżowymi i modrą kapustą. Z zup regionalnych przygotowywana jest m.in. czernina z makaronem domowym i żur wielkopolski. Klientom oczekującym na zamówione danie podawany jest chleb własnego wypieku i smalec.
6. Gospodarstwo Pszczelarskie „SUSZKA” Adrian Suszka w Mosinie
Tradycja pozyskiwania miodu w pasiece sięga lat 40-tych XX wieku. Pasieki położone są na terenie parków krajobrazowych, gdzie panują doskonałe warunki przyrodnicze do produkcji miodu. Oprócz naturalnego miodu pszczelego (rzepakowego, wielokwiatowego, akacjowego i lipowego) wytwarzany jest także wosk, propolis i pyłek pszczeli. Wysoka jakość produktów wynika z wieloletniego doświadczenia i wiedzy przekazywanej z pokolenia na pokolenie.
7. Gospodarstwo Pasieczne Wojciech Kociemba w Puszczykowie
Pszczelarstwo jest rodzinną tradycją przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Gospodarstwo liczy dzisiaj 160 rodzin pszczelich, które rozlokowane są na terenie Wielkopolskiego Parku Narodowego. Naturalne środowisko, różnorodność drzew, kwiatów, poszycia leśnego i ziół sprawia, że pozyskiwane produkty posiadają wyjątkowe walory smakowe i zdrowotne. Na tym terenie pszczoły produkują głównie miód z klonów, akacji, lipy, nawłoci oraz przynoszą pyłek kwiatowy i propolis. Część pasieki wywożona jest na pola rzepaku, facelii, słonecznika i gryki. Oprócz pozyskiwania produktów pszczelich gospodarstwo zajmuje się produkcją odkładów i matek pszczelich oraz propagowaniem pszczelarstwa.
8. Pasieka Specjalistyczna Krystyna i Jerzy Bangier w Krośnie (Mosina)
Rodzina zajmuje się pszczelarstwem od 1976 roku. Ule z rodzinami pszczelimi znajdują się w miejscowości Krosno koło Mosiny oraz w Brodniczce (gmina Brodnica). Pasiekę w Rogalinie otacza Rogaliński Park Krajobrazowy z pobliskim dorzeczem rzeki Warty. Rosną tutaj różne gatunki kwiatów i roślin, które wykazują się dużą ilością nektaru i pyłku kwiatowego. Pola obsiane rzepakiem i facelią, wśród lasów mieszanych obfitujących w drzewa akacji, klonów i dębów, to prawdziwy raj dla rodzin pszczelich.
Pasieka w Brodniczce znajduje się na skraju alei lipowej i akacjowej, wśród pól należących do Gospodarstwa Rolnego Manieczki. Pozyskiwane są tutaj miody: mniszkowy, wielokwiatowy, rzepakowy, akacjowy, lipowy, spadziowy liściasty. Pasieka zajmuje się nie tylko pozyskiwaniem miodu i pyłku kwiatowego, ale także produkcją odkładów i hodowlą matek. Obecnie posiada 140 pni pszczelich.
9. Pracownia Zdrowej Żywności SMAKFONIA Monika Jagiełłowicz-Olejniczak w Poznaniu
Pracownia jest niewielką firmą rodzinną ręcznie wytwarzającą pierogi m.in. z mięsem, ruskie, ze szpinakiem, z kapustą i grzybami. Ręczna obróbka sprawia, że gotowe wyroby są najbliższe tym, które były wytwarzane tradycyjnie w polskich domach od wielu pokoleń oraz pozwala na pełne kontrolowanie jakości surowców, od przygotowywanego farszu do gotowych pierogów.
Do sporządzania pierogów wykorzystywane są lokalne surowce wysokiej jakości. Warzywa pochodzą od lokalnych producentów z rejonu Uściskowa k/Obornik i z miejscowości Kokanin k/Kalisza. Mięso pochodzi z hodowli stosujących tucz tradycyjny (nieprzemysłowy) z firmy Maryniak ze Skórzewa (członka Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolski). Wyroby rozprowadzane są bezpośrednio do osób indywidualnych, do sklepów oraz sieci handlowych.
Podczas uroczystości właściciel Ośrodka Apifitoterapii w Witosławiu Pan Edward Kałużny zaprezentował działalność Ośrodka oraz leczniczy wpływ apifitoterapii na organizm człowieka.
Województwo Wielkopolskie od 2008 roku jest regionem członkowskim Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego (European Network of Regional Culinary Heritage). Na terenie Województwa Wielkopolskiego funkcjonuje Sieć Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska, której celem jest wskazanie konsumentom i turystom właściwej drogi do odnalezienia żywności regionalnej wysokiej jakości.
GALERIA FOTOGRAFII: